אזרחות פורטוגזית ליהודים ספרדיים – חבר הפרלמנט א קסטרו

חבר הפרלמנט חוזה ריביירו אה קסטרו:
גברתי הנשיאה, רבותיי חברי הפרלמנט, אני מקדם בברכה את הקהילה היהודית לדיון, ואני מבקש מכם למסור את ברכותינו לרב בית הכנסת, אנו יודעים שהוא היה כאן אבל היה עליו לעזוב. ואני גם מקדם בברכה את שגריר ספרד.
היום הינו יום היסטורי בעבור רבים מבני ארצנו. לכן הוא היסטורי בעבורנו באספה הלאומית ובעבור פורטוגל. זהו יום של תיקון היסטורי, של כינון זיכרון מחדש. היום בו אנו מחדשים את הקשר לאחר 520 שנים של ניתוק כפוי, בו אנו מביאים לסופה הפסקה שמעולם לא הייתה אמורה להתרחש.
זה כמו להחזיר את הסכם האזרחות הפורטוגזית, ההסכם התורשתי שאנו חולקים, שמעולם לא נפסק בליבם של אלו שעזבו. זהו היום בו אנו מקבלים בברכה בחזרה
את אלו שמעולם לא היו אמורים לעזוב, שאף פעם לא צריכים לעזוב את פורטוגל. לכן זהו יום שמח.

אצטט סופר יהודי שכתב על מאורעות גירוש ספרד ופורטוגל על מנת שנקבל מושג על החשיבות שהוא היווה לעולם החדש:
"פיזור עם ישראל, בעיקר לאחר הקמת אינקוויזיציית חצי האי האיברי, במקרה הזה, בפורטוגל, הביא לבריחת מוחות לשארית העולם, כולל לאיים פורטוגזיים ולמושבות מעבר לים. בעולם החדש, אחד המקומות המועדפים היה ברזיל, מדינה אשר, לאחר החצי השני של המאה ה-16, רבים החליטו להגר אליה, בייחוד הודות למערכת החינוך שלה, שכיסתה את כל תחומי הידע, ולמשאבים הכלכליים שלה, שניהם עצומים. גלות יהודית באמריקה מתחילה בהגירה ההמונית מספרד של 1492, וממשיכה בגירוש מפורטוגל מ-1496 עד 1498.
"במשך מעל למאה, מדענים, קוסמוגראפים וקרטוגראפים יהודים, היו הכרחיים לכינון היסודות של שתי האימפריות האיבריות באמריקה. הן יהוו בסיס לתגליות האירופאיות מאפריקה לאמריקה. עם גירוש היהודים מהשטח האיברי, ועם זוועות האינקוויזיציה, המושבות האיבריות העיקריות בעתיד לא רק איבדו משכילים ההכרחיים לצמיחה הכלכלית הלאומית, אלא גם, וחשוב מכול, צמצמו או אפילו ניוונו את קשרם עם שארית אירופה שהיה תלוי כלכלית בעם היהודי. זה רלוונטי במיוחד לפורטוגל, עם האימפריה הגדולה בכל היבשות."
סוף הציטוט.
הניתוח מסתיים במילים: "אפילו אם לא היו רבים, נוכחותם של יהודים ספרדים, בעיקר בעלי שורשים פורטוגזיים, הייתה חשובה מאוד להתפתחות הכלכלית באמריקה, מקנדה לברזיל, במושבות האנגליות-אמריקניות, ובאיים הקאריביים."
סוף הציטוט.
לכן אין זה מפתיע שבסרט דוקומנטרי שהופק על ידי RTP לפני כמה שנים ששמו "פורטוגל ללא סוף", שתיעד קהילות פורטוגזיות מסביב לעולם, מתוך 33 הפרקים שנחתמו על ידי עיתונאים פורטוגזיים גדולים, ארבעה עסקו ספציפית בגירוש ספרד ופורטוגל. היו אלו פרקים שנוצרו על ידי סרוקה סלגאדו, שדרך אגב, חשוב ש- RTPישדרו שוב בקרוב, ושמספרים את ההיסטוריה של נוכחות צאצאים ספרדיים בישראל, טורקיה, בלמונטה, פארו, ירושלים, בקוראסאו, הולנד ובארה"ב.
אנו מבחינים גם בנוכחות בולטת של צאצאים ספרדיים בברזיל ומשם מגיע הקשר בין ה- CDSלהצעת החוק הזאת. בעבורנו, זהו יום של סיפוק גדול, שמחה, כבוד וגאווה.
אני רוצה לומר, על מנת להדגים את חשיבות הרשת החברתית בפוליטיקה, שהנושא הזה הגיע אלינו דרך פייסבוק. דרך פייסבוק תוזכרנו על הקטע הזה שאיננו יכולים למחוק מזיכרונותינו ודרכה נעשינו מעוניינים בנושא. היהודים הספרדיים מברזיל יצרו איתנו קשר.
ב-2010 התחלנו עצומה באינטרנט שגייסה למעלה מאלף חתימות בזמן קצר. היא עדיין פתוחה. ובשלב זה הגשנו שתי בקשות לשרת המשפטים ולשר הפנים, על מנת להשיג את מודעותם כדי שיאמצו את הנושא הזה. כרגע קיבלנו מהשרים תשובה האומרת שמסורת היסטורית בלבד אינה מספיקה, שיידרש מחקר. אך הבנו שהחקיקה הקיימת יכולה להספיק להליך המנהלי, מאחר שהפסקה השישית בסעיף השישי של החקיקה הנוכחית, שהיא הבסיס וההשראה להצעת החוק של ה- PS וגם לשלנו, אפשרה לנו להכיר על פי שיקול דעתנו באזרחות הפורטוגזית או להעניק אותה לאלו שיוכיחו שהם בעלי שורשים פורטוגזיים, וזה אכן המצב. לכן המשכנו לעבוד, ולאחרונה פנינו למשרד הרישום המרכזי ולשרת המשפטים על מנת להעלות את מודעותם לנושא זה כדי שהנהלים יוגדרו.
בשלב זה המפלגה הסוציאליסטית הציגה את יוזמתה, שאותה קיבלנו בברכה, זהו צעד חשוב מאוד; ובשלב זה איחדנו כוחות ולכן הצגנו הצעת חוק דומה, דבר שמועיל לכולנו לפי הבנתנו, מאחר שאנו מגשרים על קושי מנהלי ועל אי-הודאות שעלול להתקיים, עם חוק שלדי שכעת יחוקק ולאחר מכן יוסדר המצויד בוודאות נורמטיבית ובוודאות רגולטורים ולכן, בוודאות חוקית הכרחית. לכן זהו צעד גדול.
אני מוכרח להגיד שמהקשר שכוננתי עם ה- CDSאני זוכר שיח רגשי ונוגע מאוד. ולמעשה, באמת מרגש מאוד לראות שאנשים שאינם בעלי האזרחות שלנו רוצים בה, ושלמרות 500 השנים של טעויות, ואנו יודעים שאלו היו ‏500 שנים של סבל רב, הם שומרים על שמותיהם, שמות החיבה שלהם, שפתם, מסורותיהם, הם שומרים ומטפחים סמלים ומנהגים מיוחדים, ושומרים על הרצון להימנות על שורותינו בשנית.
זהו אולי סימן ה"פורטוגזיות" הגדול ביותר שקיים בעבורנו, הסימן הגדול ביותר
לשייכותם הנה. ולכן זה טוב מאוד שאנו יכולים לקבלם בחזרה עם אותו הדגל, באותה הקהילה הלאומית.
יהיה זה חשוב מאוד שבית הנבחרים הזה יצביע פה אחד בנוגע להצעות החוק המוצגות כאן היום.
תודה רבה, רבותיי הנבחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.