שאלה נפוצה שאנחנו נשאלים, היא מה מעמדו של בן זוג, לאחר שהלקוח מקבל אזרחות פורטוגלית? מטרת פוסט זה להבהיר את הנקודה, ולציין היכן ישנם עדיין סימני שאלה.

זכויות בן זוג הנובעות מחברות פורטוגל באיחוד האירופי

פורטוגל חברה באיחוד האירופי. באיחוד חברות כיום 28 מדינות: אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה (בתהליך עזיבה), גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה, רומניה, שוודיה. המדינות באיחוד מאפשרות לתושבי מדינות אחרות באיחוד לעבוד ולחיות בהן ללא הגבלות. ישנה גם בדרך כלל גישה נוחה יותר לאוניברסיטאות במדינות החברות. לעתים מדובר בתעריף לימודים מופחת או חינמי. זכויות אלו מוענקות גם לבני זוגם של אזרחים פורטוגליים, גם אם הם אינם נושאים אזרחות של האיחוד האירופי. פרוט המצב המשפטי בעניין יש כאן http://tinyurl.com/ycse2xoj  

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מעניקה אזרחות אוטומטית לבן הזוג השני?

לא

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מאפשרת קבלת אזרחות לבן הזוג השני? 

מי שהיה נשוי לאזרח פורטוגל מעל שלוש שנים, יכול לבקש אזרחות פורטוגלית. הענות לבקשה אינה מובטחת. החוק מחייב הוכחת זיקה לפורטוגל. ידיעת השפה יכולה לעזור. עוד על המצב החוקי ראו כאן http://www.embassyportugal-us.org/through-marriage/

מקרה מבחן – תמי אשתי

 1. אני קבלתי את האזרחות הפורטוגלית שלי, מכוח חוק המגורשים, ביום 16.9.16. בעקבות קבלת האזרחות שלי, החלטתי להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית, כמקרה מבחן, לאשתי תמי. אשתי ילידת ישראל, חייתה כל חייה בישראל, ופולניה מכל הצדדים. תמי בקרה בפורטוגל פעמיים: בשנת 2000 ובשנת 2017.
 2. בפברואר 2017 הוגשה בקשת האזרחות של תמי. לשם גיבוש הזיקה של תמי לפורטוגל צרפנו לבקשה צילומים שלה מהביקורים בפורטוגל. כמו כן, רכשנו כרטיס חברות עבורה בקהילה היהודית בפורטו. החברות כרוכה בדמי חבר (215 יורו ביום כתיבת הפוסט). חברות אפשרית לבני זוג של מקבלי אישור המקור של הקהילה.
 3. בדצמבר 2017 החליט משרד המשפטים שלא להמליץ על מתן אזרחות לתמי. ההחלטה הועברה, על בסיס החומר שהוגש והתייחסות משרד המשפטים להחלטת התביעה הכללית.
 4. באפריל 2018 החליטה התביעה הכללית להתעלם מעמדת משרד המשפטים ולהעניק אזרחות פורטוגלית לתמי. תעודת הלידה הפורטוגלית שלה הונפקה ב 3.4.18.
 5. בביקור הבא שלה בליסבון (ב 2019) נוציא לתמי תז ודרכון.

מה ניתן ללמוד ממקרה המבחן ?

ברור ממקרה המבחן שקבלת אזרחות לבני זוג הינה אפשרית. כמו כן, לפחות כיום, הליך קבלת האזרחות לבני זוג לוקח פחות זמן מהליך המגורשים. סיבה אפשרית הינה כי מספר בני הזוג המגישים בקשת אזרחות, לפחות כרגע, פחות מהרבה ממספר המגורשים.

מה לא ניתן ללמוד ממקרה המבחן?

מדובר במקרה בודד. אין כאן, עדיין, הליך ברור, או מתכון לקבלת אזרחות לבני זוג. נראה שיש משקל גדול לאיזה פרקליט בתביעה הכללית התיק מגיע להחלטה. במקרה של תמי התיק הגיע לפרקליט ליברלי. יש גם פרקליטים יותר שמרנים.

שורה תחתונה


קבלת אזרחות פורטוגלית לבני זוג הינה אפשרית, אך לא וודאית. יש כאן מרכיב סיכון משמעותי שעל המבקש להשלים איתו.

אנו מטפלים ברישום נישואין ובבקשות אזרחות של בני זוג וצאצאים קטינים, רק במקרה שמקבל האזרחות הבגיר טופל על ידי משרדנו.

הצטרף לדיון

תגובה 1

 1. ליורם וצוות המשרד היקרים,
  אני מודה לכם על עזרתכם הרבה והשירות המקצועי בהשגת הדרכון הפורטוגלי. אין לי ספק שהליווי המסור שלכם היה גורם קרדינלי בהשגת התוצאה המיוחלת. אני ממליץ לכל מי שמעוניין בהליך זה לעבוד אתכם. אשתי וילדיי כבר בדרך אליכם!
  רב תודות,
  שרון

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

USA