סוגיה שחוזרת ועולה בשיחות שלנו עם לקוחות היא סוגיית האפשרות של קטינים לקבל אזרחות פורטוגלית. ישנם שני מצבים: קטינים שנולדו לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית על ידי ההורה – במקרה הזה המצב ברור. קטינים אלו הינם אזרחים פורטוגלים לכל דבר. השאלה המורכבת יותר היא מעמדם של קטינים שנולדו להורה לפני שקבל את האזרחות הפורטוגלית. בפוסט זה אנסה להבהיר את המצב המשפטי בעניין. יש נקודות בהן המצב המשפטי ברור לחלוטין. ישנן נקודות אחרות בהן המצב המשפטי אינו ברור לגמרי. האמור כאן משקף את מצב העניינים נכון לכתיבת דברים אלו. מנסיוננו, דברים משתנים.

 1. קטינים אינם רשאים להגיש בקשת אזרחות לפי ההליך של צאצאי המגורשים – החוק הקיים מ 2015, מאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות פורטוגלית בהליך פשוט יחסית. עם זאת, ההליך מאפשר קבלת אזרחות לבגירים בלבד! כלומר, ניתן להגיש בקשת אזרחות רק אם מלאו למבקש 18.
 2. הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית לקטינים יכולה להיעשות רק לאחר שההורה מקבל אזרחות פורטוגלית – הליך הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית לקטין יכולה להיעשות רק לאחר שההורה קבל אזרחות. כל עוד ההורה לא קבלת אזרחות פורטוגלית, לא ניתן להגיש בקשה עבור הקטין.
 3. הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית דורשת (ככל הנראה) הוכחת זיקה של הקטין לפורטוגל – פה המצב המשפטי אינו ברור לגמרי, עקב מספר קטן עדיין של מבקשי אזרחות לקטינים, צאצאי מקבלי אזרחות לפי חוק המגורשים. מהתייעצויות שערכתי עם פקידי ממשל ועם עו"ד בתחום, עולה התמונה הבאה – יש הבדל באופן בו נבחנות בקשות של קטינים בגילאים שונים. ככל שהקטין צעיר יותר, בחינת הזיקה שלו לפורטוגל תהיה סלחנית יותר. יש הבדל בין בחינת תיק של ילד בן שנה, לצעיר בן 16. ככלל אצבע, נראה שילדים מעל גיל 14 יידרשו להראות זיקה משמעותית יותר לפורטוגל מאשר ילדים צעירים יותר. הדרך האפקטיבית ביותר לראות זיקה כזו הינה ידיעת פורטוגזית. מאחר שרוב הקטינים הישראלים בהם נתקלנו לא יודעים פורטוגזית כלל, אנו סבורים שההמלצה הטובה ביותר לקטינים מעל גיל 14 היא להמתין ולהגיש בקשת אזרחות לפי חוק המגורשים כשימלאו להם 18.

הגשת בקשת אזרחות לקטינים מתחת לגיל 14 – מקרה מבחן

 1. אני קבלתי את האזרחות הפורטוגלית שלי, מכוח חוק המגורשים, ביום 16.9.16. בעקבות קבלת האזרחות שלי, החלטתי להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית, כמקרה מבחן, לאחד הילדים שלי. בחרתי בנעמי, ילידת 2008. נעמי נולדה בישראל, מתחנכת במערכת החינוך הישראלית, ומעולם לא חיה מחוץ לישראל.
 2. ביום 13.2.17, הגשנו בקשת אזרחות עבור נעמי. נעמי הייתה בת 9 במועד הגשת הבקשה. כדי לגבש זיקה של נעמי לפורטוגל נקטנו במספר פעולות: א. רכשנו כרטיס חברות עבור נעמי בקהילה היהודית בפורטו. הליך הבקשה דומה לזה של קבלת אישור המקור מהקהילה, וכרוך בדמי חבר (215 יורו ביום כתיבת הפוסט). ב. נעמי נרשמה לקורס בפורטוגלית לילדים. ג. צרפנו תמונות מביקור של נעמי בליסבון. המסמכים המוכיחים את הפעולות האלו צורפו לתיק הבקשה.
 3. ביום 19.1.18 קבלה נעמי את האזרחות הפורטוגלית שלה.
 4. ביום 22.3.18, בביקור בליסבון, קבלה נעמי את תעודת הזהות והדרכון הפורטוגלי שלה.
  בעקבות קבלת האזרחות של נעמי, אני עומד להגיש בקשה דומה עבור אחיה התאום.

מה ניתן ללמוד ממקרה המבחן ?

ברור ממקרה המבחן שקבלת אזרחות לקטינים הינה אפשרית. כמו כן, לפחות כיום, הליך קבלת האזרחות לקטינים לוקח פחות זמן מההליך לבגירים. סיבה אפשרית הינה כי מספר הקטינים המגישים בקשת אזרחות, לפחות כרגע, פחות מהרבה ממספר הבגירים.

מה לא ניתן ללמוד ממקרה המבחן?

מדובר במקרה בודד. אין כאן, עדיין, הליך ברור, או מתכון לקבלת אזרחות לקטינים. מהמקרים הספורים הדומים שהוגשו לממשלה, נראה שככל שהקטין צעיר יותר, הניירת הנדרשת להוכחת זיקה לפורטוגל פחותה יותר. כמו כן, נראה שלעתים הממשלה מבקשת, פורמלית או לא פורמלית, שהמבקש יספק ניירת נוספת לחיזוק הזיקה וקוצבת לו זמן לעשות כן. זה דורש תגובה מהירה של המבקש ולעיתים גם יצירתיות.

שורה תחתונה

קבלת אזרחות פורטוגלית לקטינים הינה אפשרית, אך לא וודאית. יש כאן מרכיב סיכון מסוים שעל המבקש להשלים איתו. כמו כן, ייתכן והמבקש יידרש להוסיף ניירת לחיזוק הזיקה של הקטין לפורטוגל. סיפוק דרישה זו כרוך בדרך כלל בהוצאות. כלל, ככל שהקטין צעיר יותר, נראה שדרישת הוכחת הזיקה שלו תהיה נמוכה יותר, אם בכלל.

אנו מטפלים ברישום נישואין ובבקשות אזרחות של בני זוג וצאצאים קטינים, רק במקרה שמקבל האזרחות הבגיר טופל על ידי משרדנו.

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. מה באשר לילדי הזכאים לאזרחות פורטוגלית (ילידים מעל 18 לצאצאי המגורשים), האם האם זכאים באופן אוטומטי/או בהליך מקוצר,,,?
  תודה

  1. להליך יש שני שלבים. בשלב מול הקהילה היהודית, האישור לצאצא בגיר יהיה פשוט יותר ומוזל. בשלב מול הממשלה, אין לכך שום משמעות. כל מבקש נבחן עצמאית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

USA