דרכון פורטוגלי – כתבה על החוק ומשרדנו – תמליל הכתבה

קוטלר: "עכשיו למירוץ הישראלי אחרי הדרכון הזר.

לפני מספר שנים, הודיעה ספרד כי היא תאפשר מתן אזרחות ליהודים צאצאי הגירוש וחצי מיליון צעירים שמבקשים ללמוד או לעבוד באירופה פקחו אוזניים בעניין. אלא, שאז התברר שהעסק בכלל לא פשוט. מי שכן מעוניינת ביהודים לעומת זאת היא פורטוגל, שמציעה את אותה העסקה למי שיוכיח את שייכותו למשפחת האנוסים שנרדפו בידי האינקוויזיציה. ינון מילס יצא למסע שורשים קטן".

איזה מזל יש לסבתא פורטונה. סבתא פורטונה: "שלום". בשבועות האחרונים הנכדים באים פתאום לבקר. נכדים: "שלום, סבתא". סבתא פורטונה: "שלום". מתעניינים בהיסטוריה המשפחתית. זוהר לוי, נכדה: "זה אבא של סבתא וזאת אשתו". ובאופן חשוד משהו, מקשיבים בריכוז לכל סיפורי הסבתא. סבתא פורטונה: "הסבא שלי עם אחותו, הם היו עשירים מאוד". אבל האמת היא שבכל הכבוד לשורשים, הנכדה זוהר בת ה-22 מתעניינת בעיקר בפירות. מילס: "אי-פעם היית בפורטוגל?" זוהר לוי, נכדה: "לא, לא יצא לי להיות בפורטוגל. הייתי בספרד אבל לא שם". מילס: "אי פעם היה לך איזשהו קשר לפורטוגל?" זוהר לוי, נכדה: "לא. רק עכשיו זה נפל עליי. לא שמעתי על זה עד מלפני מה… חודש?"

מילס: "מה הקשר בין פסטה לפורטוגל?" שי אלון "בתכלס, אין יותר מדי קשר. אין קשר. אין קשר."
גם שי אלון, בן 38, אולי תמיד חלם איטליה אבל מעולם לא חשב שאת הדלת לאירופה יפתחו לו דווקא השורשים המרוקאיים שלו. מילס: "בתור ילד, אי-פעם דמיינת שיהיה לך דרכון פורטוגלי יום אחד?" שי אלון: "שמע, בתור ילד, גדלתי בערד. אין…"

אז מי אמר שאירופה נגדנו? לפחות מדינה אחת אפילו רוצה אותנו בחזרה. כך נולד לאחרונה הסיכוי של ישראלים רבים לקבל דרכון פורטוגלי. שי אלון: "באמת אין קשר אבל הנה, זה קורה". זה התחיל בחלום בספרדית. קוטלר: "עד היום, צאצאי מגורשי ספרד התהדרו בייחוס המכובד. בקרוב הם יוכלו לקבל בפעם הראשונה אזרחות ספרדית". קוטלר: "ממשלת ספרד אישרה אמש חוק שמעניק אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד". כבר בפברואר 2014 נפתחו בארץ עשרות סוכנויות שהבטיחו לישראלים יוצאי ספרד דרכון של המונרכיה בהתאם לחוק החדש.

עו"ד יורם זרה: "החוק הספרדי הוא בעיניי טעות". מילס: "החוק הספרדי הוא כאילו הם לא רוצים אותך באמת". עו"ד יורם זרה: "לגמרי. אתה יכול לספור על יד אחת אנשים שקיבלו אזרחות ספרדית לפי החוק שנחקק ב-2015". אבל שנתיים אחרי, עם דרישות הכוללות מבחן שפה בעל פה ובכתב, מבחן מורשת, ריאיון אישי ושלל קשיים בירוקרטיים, כבר ברור שבספרדית מוטב שנמשיך לחלום. עו"ד יורם זרה: "אפשר לקרוא לזה גם "אינקוויזיציה 2", למה שהספרדים עושים". מילס: "מה קרה? הפורטוגלים רצו גם ואמרו, אנחנו ניתן יותר בקלות? הם יבואו אלינו?" עו"ד אדם ידיד: "הם פשוט היו חכמים".

כשנה אחרי ספרד, בפברואר 2015, הכריזה גם בפורטוגל על חוק דומה. חברת פרלמנט: "החוק שמציעה כאן היום המפלגה הסוציאליסטית נועד לאפשר קבלה של אזרחות פורטוגלית על ידי אזרוח של צאצאי יהודים ספרדים ממוצא פורטוגלי". הפורטוגלים קבעו תנאי כניסה ריאליים הרבה יותר, אבל למודי מרורים מהאקסית הספרדייה, הישראלים שיחקו אותה קשים להשגה. בשנת 2015, הגישו רק 149 ישראלים בקשה לדרכון פורטוגלי. כעבור שנה, מספר המבקשים הישראלים עלה ל-2,021. והשנה, עד חודש מאי, הגישו בקשה כזאת על פי ההערכות כ-3,000 ישראלים.

עו"ד יורם זרה: "חשבו שזאת איזו נוכלות, איזושהי תרמית פירמידה, לא יכול להיות, מה לי ולפורטוגל. רק כשהתחילו לראות דרכונים והתחילו לראות אזרחויות אצל בני לאומים אחרים, הישראלים הבינו שיש פה הזדמנות אמיתית". מילס: "אני רוצה. מה אני צריך לעשות?" עו"ד אדם ידיד: "אתה צריך להוכיח שאתה נצר למגורשים". מילס: "כן". עו"ד אדם ידיד: "אתה צריך להוכיח שתעודת היושר שלך נקייה. פחות או יותר, זהו".

סבתא פורטונה: "הסבתא שלי מאיזמיר. הנה סבתא שלי. היא הייתה אישה טובה. זה אבא שלי. זאת אימא שלו". בבית משפחת לוי, האמת שלא צריך הוכחות. חמש דקות עם פורטונה וברור שמדובר בבית עם אווירה ספניולית. סבתא פורטונה: "אולי אתם רוצים קפה? נס קפה? כן. אתם לא תגידו "לא". נס כן". מילס: "יאללה". עם נגיעות פולניות. סבתא פורטונה: "סאבי". סאבי: "מה?" סבתא פורטונה: "תעשי נס, בבקשה". מילס: "מה את אומרת לפורטוגלים שעכשיו רוצים להחזיר לכם אזרחות?" סבתא פורטונה: "יפה מאוד, כנראה מצטערים. היו שורפים אותנו, הורגים אותנו, מסכנים, סבלנו. סבלנו. סבלו אלה. ברחו כמו ארנבת".

פורטוגל הייתה בעצם תחנת המפלט הראשונה של מגורשי ספרד אחרי שבמרץ 1492 משחקי כוחות בין הוותיקן לכתר הספרדי הביאו את המלך פרדיננד השני לחתום על צו המגרש את היהודים מארצו. רוב היהודים היגרו אז לשכנה המוכרת, אבל חמש שנים לאחר מכן צו דומה הוחל גם על יהודי פורטוגל שאולצו להתנצר בכוח. כעבור 40 שנים, גם חיים כאנוסים היו בלתי אפשריים כשב-1536 החלו יהודי פורטוגל לסבול מנחת הזרוע הארוכה של האינקוויזיציה הספרדית. נתיב הבריחה נסלל כבר אז הרחק ממדינות מערב אירופה הקתוליות לחלקים שונים של האימפריה העות'מאנית, במזרח אירופה ובצפון אפריקה.

מילס: "טוב, אולי זה היה שווה בשביל דרכון פורטוגלי, לא?" סבתא פורטונה: "אלוהים, שמכסה ייפול על הראש שלך". עו"ד אדם ידיד: "אהלן, מה קורה?" עו"ד יורם זרה: "שלום. נעים מאוד". מרואיינים: "נעים מאוד". עו"ד יורם זרה: "אז מי רוצה להיות פורטוגזי?" מרואיינים: "כולנו, בעצם".

אז מי זכאי לדרכון? בגדול, כל מי שבא מרקע ספרדי אבל קלות הוכחת הקשר למגורשים משתנה ממוצא למוצא. בשלב הראשון, אחת משתי הקהילות היהודיות של פורטו או ליסבון רשאית לאשר אם הוכח קשר כזה. במקרה של קבלת האישור הזה ובצירוף מסמכים אחרים, אפשר לפנות למשרד הפנים בליסבון ובעיקר להמתין. מחיר ליווי התהליך בארץ נע בין 10,000 ל-20,000 שקלים.

מילס: "כמה היית מוכנה לשלם לדרכון פורטוגלי?" סבתא פורטונה: "כלום. אפס גרושים. כמה?" מילס: "את יודעת כמה היא משלמת?" סבתא פורטונה: "20,000?" מילס: "את מוכנה שהיא תשלם 20,000 לדרכון פורטוגלי?" סבתא פורטונה: "לא, אני לא הייתי נותנת. היא רוצה. מה אני יכולה לעשות?"

עו"ד יורם זרה: "אני אשאל אותך שאלה, למה אתם רוצים אזרחות פורטוגזית?" אבא, מרואיין: "מי רוצה? אני לא רוצה". עו"ד יורם זרה: "למה את רוצה?" זוהר לוי, נכדה: "בעיקר בשביל הדלתות שזה פותח בעצם". שי אלון: "המטרה היא שיהיה יותר קל ליצור עסקים באירופה". מילס: "מה אתם אומרים? יהיה לכם יום אחד דרכון פורטוגלי. אתם בעד?" מרואיינים: "כן. כן, אבל עד שאנחנו נקבל… מה, כוסיות". מילס: "מה זה? מה זה?" מרואיינים: "כוסיות". מילס: "כוסיות? זה מה שמעניין, אה?" מרואיין: "כן".

איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "יש אווירה מאוד כיפית ומרגיש התפתחות. כמות התיירים פה היסטרית". מי שקצת פחות בעניין של החתיכות הם איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון ונמצאים בתהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית. מילס: "כמה זמן אתה שם כבר?" איתמר ואלעד: "אנחנו פה משהו כמו חצי שנה, מנובמבר. הגענו לפה ופתחנו מסעדה בשם "טנטורה". טחינה היה המצרך שהכי קשה היה להשיג פה".

כן, כבודה של סגירת המעגל ההיסטורית במקומו מונח אבל הרקע לשינויים החדשים בפורטוגל אינו רק רומנטי. המדינה סובלת בשנים האחרונות מהגירה שלילית של צעירים, אבטלה גבוהה ותל"ג נמוך ביחס למדינות אירופה והחוק החדש הוא חלק מניסיון רחב יותר לחזק את הכלכלה. למשל, בעזרת צעירים כמו איתמר ואלעד ולמאמץ הזה נרתמת גם הקהילה היהודית.

חוזה אולמן קארפ, בעבר נשיא הקהילה היהודית בליסבון: "הקהילה עושה את כל שהיא נדרשת כדי לשמור שקצב הוצאת אישורים לא יקח יותר מחודש אחד".

מילס: "יש סיכוי שיש לי… מגיע לי דרכון פורטוגלי?" עו"ד יורם זרה: "מתי הגיעו לארץ?" עם מורשת קולינרית של ממולאים, בורקס וגם ביצה קשה של אזכרות, הגיע גם הזמן שלי לברר מה שווה השושלת הטורקית מבית אבא. עו"ד יורם זרה: "מילס. יפה. אמרת איזמיר? איזמיר זה סמירנה, אז יש תיעוד שיש שם את שם המשפחה. אינקוויזיציה… אתם מופיעים בארכיון של האינקוויזיציה של ליסבון, מופיע שם המשפחה. יותר מזה…" מילס: "זהו? כדאי לי?". עו"ד יורם זרה: "בן משפחתך סבל, סבל בגלל הרקע הספרדי אז הגיע הזמן שתרוויח מזה". מילס: "יש! אז יש לי? יאללה, איפה? מה, מה עושים? איפה חותמים?"

אבל מה שווה מועדון אם הוא לא אקסקלוסיבי? בתור אזרחי פורטוגלי מן המניין בפוטנציה, חשבתי שראוי להקשיח מעט את תנאי ההצטרפות. מילס: "אתה מוכן לשאלון?" שי אלון: "כן". מילס: "עם מי גובלת פורטוגל?" שי אלון: "וואי, אתה מתקיל אותי. איזה אסון". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "ספרד. ו… ספרד. זהו". שי אלון: "טל, עם מי גובלת פורטוגל?". מילס: "מאילו שני צבעים עיקריים מורכב הדגל?" איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "וואו, ירוק ו… אדום". שי אלון: "צהוב ואדום. או ירוק? צהוב אדום וירוק?". מילס: "מה שם נשיא פורטוגל?" איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "וואו…" מילס: "מה שם נשיא פורטוגל?" שי אלון: "אין לי שמץ". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "אתה התקלת אותי ואני לא מרגיש עכשיו… רגע, אני אפתח "גוגל"". מילס: "מהי הקידומת הבין לאומית של פורטוגל?", שי אלון: "אין לי מושג". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "351". מילס: "אם כך, טעית בכל השאלות. אני מגרש אותך בזאת מאזרחות פורטוגלית. לא לתת לו! לא לתת לו! לא מגיע לו!"

מילס: "איזה אוכל את מכינה להם?" סבתא פורטונה: "אנחנו עושים פשטידות, עושים קציצות פראסה, אתה מבין?" מילס: "אני מבין. אני גם טורקי". סבתא פורטונה: "אלוהים…"

אם מישהו מפקפק ברצינות של הפורטוגלים, רק החודש התקבל עוד שינוי נוסף בחוק ומעתה זכאים לדרכון יוכלו להעביר גם לילדיהם את הזכות בקלות יחסית, מה שיקל, למשל, על זהר בהשלמת התהליך. עכשיו היא רק צריכה את האישור החשוב באמת, זה של סבתא.

מילס: "אם היא תעבור לפורטוגל יום אחד?" סבתא פורטונה: "אם טוב לה, טוב לי. עכשיו זה לא הילדים שפעם היינו עושים מה שאנחנו רוצים. עכשיו מה שהם רוצים. הם קובעים לנו. מה אתה אומר?" מילס: "את צודקת".

קוטלר: "כן, איך כל הסבתות הספניוליות ובכלל דומות לסבתא פורטונה, בעיקר עם קציצות פראסה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.