יהודים בטורקיה

האם סופה של הדמוקרטיה הטורקית פירושה גם סופה של הקהילה היהודית במדינה?

תרגום מהמקור באנגלית כאן
המצב הפוליטי של טורקיה בעקבות ההפיכה הכושלת ביולי האחרון, ותוצאות משאל העם  שאישר מערכת נשיאותית ומגדיל משמעותית את סמכויות הנשיא, דוחף את היהודים להרגיש חוסר יציבות בארצם. כיום, יהודי טורקיה, שרוב אבותיהם חיפשו כאן מקלט מהאינקוויזיציה הספרדית, מרגישים על הקצה. בית הספר ובתי הכנסת שלהם נמצאים מאחורי מנהרות ביטחון, העשויות מפלדה ומגנות מפני פיצוצים.
"בשנת 2016, העלייה היהודית מטורקיה הוכפלה. במונחי אחוזים, העלייה הגדולה ביותר שנרשמה בתקופה זו היתה העלייה מטורקיה", מסרה הסוכנות היהודית. "נראה כי היא קשורה לחוסר יציבות פוליטית גובר במדינה ולחששות שהקהילה היהודית תהווה מטרה", מסבירה הסוכנות.
על פי הערכות הסוכנות היהודית, למעלה מ-220 יהודים טורקים עלו לישראל עד סוף שנת 2016. 74 יהודים טורקים עלו לישראל בין ינואר למרץ, כמעט פי שלושה מהרבעון המקביל אשתקד.
נראה כי הנתונים משקפים חוסר ביטחון גובר בקרב יהודי טורקיה, שרבים מהם מאשימים את ארדואן בשימוש ברטוריקה אנטי-ישראלית עם גוונים אנטישמיים.
"ההפיכה בהחלט החריפה את מצבם של היהודים וכן של מיעוטים אחרים", א', אדם שביקש להישאר אנונימי מטעמי בטחון, אמר: "אנו חוששים מביטויים חדשים של אנטישמיות. לאחר ההפיכה, ההמונים האשימו את המיעוטים בהפיכה דרך המדיה החברתית. שמענו ביטויים וציוצים אנטישמיים מכל עבר ".
יהודייה נוספת, שגם היא ביקשה להישאר אנונימית, מציינת שמספר ההפגנות נגד ישראל בשכונה שלה גדל. "אני גרה בשכונה חדשה שבה יש הרבה משפחות יהודיות והם יודעים זאת", אמרה.
"למרות שארדואן תמיד מבחין בין ישראל ליהודים, ברור לי שההמונים לא מבחינים", אמרה.
"היום אנחנו חוששים אפילו לדבר בטלפון ולרוב האוכלוסייה יש את אותו הפחד. החיים כאן מאוד נוחים ואני מקווה שלא נצטרך לעבור. מבחינה כלכלית, טורקיה היא מדינה נהדרת עם פוטנציאל גדול, אבל לא עבור האינטליגנציה, יהודית או לא." "אתה לא צריך להיות יהודי כדי לא להרגיש בנוח באקלים שכזה".
ב2015 נכנסת לתוקף בספרד חוק המקנה אזרחות ספרדית ליהודים ספרדים שאבותיהם גורשו מהארץ במהלך האינקוויזיציה הספרדית לפני 500 שנה. מבין 4,500 היהודים הספרדים שהגישו לאחרונה בקשה לאזרחות ספרדית, לפחות 2,600 טורקים, אמר פבלו בנאווידס, הקונסול הכללי של ספרד בטורקיה.
מאות רבים נוספים הגישו בקשה לאזרחות בפורטוגל, שם גם נכנס לתוקף חוק דומה ב 2015. יהודי טורקיה הם הקבוצה הגדולה ביותר של מועמדים לדרכון פורטוגלי. אלפי ישראלים נמצאים כעת בתהליך של קבלת דרכון פורטוגלי. על פי ההערכה, ישנם כ -3 מיליון יהודים בעולם אשר זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית. התנאי העיקרי להוכחת קשר למגורשים הפורטוגלים הוא הוכחה לכך שמקורה הגאוגרפי של המשפחה נמצא בפורטוגל, וכן הוכחת קשרים היסטוריים-תרבותיים. במסגרת זו, על המבקש להציג את "מסלול ההגירה" של משפחתו מאז הגירוש מפורטוגל. בחינת ואישור הקשר מבוצעות על ידי הקהילות היהודיות בפורטוגל שהוסמכו לכך.
"אחרי משאל העם לא יהיה שינוי גדול בטורקיה עד 2019", אומר חי איתן כהן ינארוג'אק, אנליסט טורקיה במרכז ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב.
"האזרחים ירגישו את ההבדל רק לאחר הבחירות הבאות שיתקיימו ב-2019. אם ארדואן ינצח, טורקיה תהיה כמו רוסיה", אמר.
עכשיו אנקרה מנסה ליצור קשרים חזקים יותר הן עם מוסקבה, התומכת העיקרית של אסד, והן עם וושינגטון. ישנו מאבק שליטה בין רוסיה לארה"ב על עתידן של סוריה וטורקיה. ארדואן מנסה להנות מחברות שתי המעצמות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.