בית הכנסת באיסטנבול

הקהילה היהודית הטורקית החוששת מבקשת אזרחות פורטוגלית

תרגום מהמקור באנגלית כאן
המספרים מציירים תמונה קשה של עתידה של הקהילה היהודית המתכווצת של טורקיה. 40% מהאוכלוסייה מכינים נתיב יציאה אפשרי מארץ שנתנה מחסה ליהודים מאז התקופה העות'מאנית.
ב-15 החודשים האחרונים – כשסערה פוליטית הגיעה לשיאה במחלוקת על תוצאות משאל העם  בנוגע לסמכויות הנשיא – קרוב ל-4,700 יהודים טורקיים הגישו בקשה או קיבלו דרכונים מספרד, פורטוגל וישראל. כאשר מוסיפים לכך את ילדיהם, המספר עולה למעל 6,200.
המספר הזה מעורר דאגה בקהילה של 15,500 בלבד, שריד של מאות אלפי יהודים שחיו באזור בתקופה העות'מאנית, כאשר הסולטן נתן מקלט לאלפי יהודים שנמלטו מאינקוויזיציה הספרדית.
אמנם אין הגירה המונית, אך מספר כוחות מובילים את יהודי טורקיה לדאוג לפוליסת ביטוח לעתידם.
"טורקיה יותר אוטוקרטית, פחות ליברלית, פחות דמוקרטית ויותר איסלאמית", הסביר יורם זרה, עורך ממוצא טורקי המתמחה באזרחות פורטוגלית וספרדית. "אני חושב שרוב בני הדור הצעיר מבינים שיש להם בעיה אם הם רוצים שילדיהם יגדלו יהודים". זרה הצביע על הכלכלה החלשה כסיבה נוספת לכך שיהודי טורקיה, בעיקר הדור הצעיר, מחפשים אזרחות בחו"ל.
משנת 2015 עלה משמעותית מספר מבקשי אזרחות זרה מקרב יהודי טורקיה לאחר שפורטוגל אפשרה קבלת אזרחות על בסיס מורשת ספרדית באופן פשוט יותר מאשר בספרד. בין מרץ 2016 לדצמבר 2016, כ-13% מבני הקהילה היהודית בקשו אזרחות פורטוגלית. באותה תקופה אישרה ספרד בקשות אזרחות של 2,400 יהודים טורקיים שהיו בהמתנה. הפרס הוא דרכון של האיחוד האירופי המאפשר לטורקים לנסוע, לעבוד ולחיות ברחבי האיחוד האירופי.
הסיבות להוצאת האזרחויות הן מגוונות, אבל חוט משותף להן הוא הפחד. ארדואן, ראש הממשלה לשעבר ומנהיג מפלגת המפלגה האיסלאמית השולטת (AKP), מחזק ללא הרף את סמכותו על ידי טיהורים המוניים והסתערות על אמצעי התקשורת בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל נגדו על ידי קבוצת קציני צבא בחודש יולי האחרון.
באפריל, המצביעים במשאל העם אישרו בקושי הענקת סמכויות חוקתיות חדשות גורפות לנשיא. מתנגדיו של ארדואן טוענים כי משאל העם היה מוכתם בהונאה וזיופים, כולל מקרים המתועדים בוידאו, האשמות שארדואן מכחיש. ההצבעה הותירה את האומה מקוטבת מאוד בין הטורקים הדתיים לחילונים ומציינת שינוי היסטורי מן החוקה שיצרה את הרפובליקה החילונית של טורקיה המודרנית. תוצאות המשאל מחזקות את סמכויות חירום המופעלות על ידי ארדואן מאז ניסיון ההפיכה.
סמכויות אלו אפשרו את פיטורי יותר מ-130 אלף איש מעבודתם, מעצר כ-45 אלף איש, סגירת אמצעי תקשורת עצמאיים ומעצר עיתונאים, ושילוב אלמנטים דתיים במוסדות חילוניים, תוך שחיקת הפרדת הדת ומדינה.
הסנקציות נמשכות עם צווים וגזרות תדירים, כמו החסימה האחרונה של האנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה ואיסור על תוכניות היכרויות בטלוויזיה.
מהלכים אלה מחזקים אווירה של פחד וחוסר ודאות, לא רק ליהודים, אלא גם לטורקים חילונים, המהווים כמעט מחצית מהאוכלוסייה. רבים אומרים שמאוד נפוץ לגלות כי חברים שאיבדו עבודה או חוששים שיעצרו, עוזבים את המדינה. יש איומים פוליטיים מוגברים. זרה סיפר כיצד נסחטה מכרה עשירה וקשישה, באיומים על הלשנות שווא למשטרה, אלא אם כן היא תשלם. "היא שילמה ונמלטה לישראל", אמר הפרקליט. "אנשים מאבדים אמון בחוק ובסדר".
כששאלנו את הסופר דניס אוג'אלבו על מצבה של הקהילה היהודית הטורקית, הוא הצביע על תיאורים של דמויות יהודיות בסדרת טלוויזיה בדיונית היסטורית בשם Payitaht, המשודרת בטלוויזיה הטורקית. הסדרה עלתה לאוויר בעת שהעם המחולק התכונן למשאל העם. הפרקים מראים כיצד יהודים מנסים להתנקש בסולטן עבדול חמיד השני, ומציגים את תיאודור הרצל, החוזה שמאחורי הציונות המודרנית, כמרמה את הסולטן.
"המסר הוא שהיהודים הרסו את האימפריה העות'מנית", כתב אוג'אלבו, שכותב עבור השבועון היהודי "שלום". הוא האשים את הסדרה בעליית פרסומים אנטישמיים ברשת החברתית. "זוהי דרך ליצור רייטינג עבור ערוץ הטלוויזיה. אבל זה מרעיל את דעת הקהל".
הוא מודאג מבריחת מוחות מתמשכת, בעוד שיותר אנשים שולחים את ילדיהם ללמוד בחו"ל ומדרבנים אותם להישאר בחו"ל אחר כך. "זו בעיה," אמר אוג'אלבו. "אנחנו צריכים את הבנים והבנות שלנו".
ארדואן מתעקש שהוא לא אנטישמי. אבל סקרים מתעדים עלייה באנטישמיות בעשור האחרון, במקביל לעליית הפופולריות שלו וכוח מפלגתו (AKP).
המוסדות היהודיים מאובטחים בכבדות, עם אבטחה מוגברת לאחר הפצצת שני בתי הכנסת באיסטנבול ב-2003, שהותירו 20 הרוגים. חברי הקהילה חיים בניסיון שלא לעורר תשומת לב, ומלמדים את ילדיהם להתעלם מביקורת חריפה על ישראל.
הטורקי הממוצע לא תמיד עושה את ההבחנה בין ישראל ליהודים, ובארץ של 80 מיליון איש, רובם מעולם לא פגשו יהודי, מה שמותיר את היהודים חשופים להתקפות חסרות בסיס ותיאורים שליליים. "המדיה החברתית מגיעה למיליונים בדקה. זה משפיע על הדור הצעיר", אמר אחד ממנהיגי הקהילה הבולטים שלא רצה שנשתמש בשמו.
אחרי ההצבעה במשאל העם, יש תקופת המתנה. מספר מגישי בקשת אזרחות פורטוגלית מקרב הקהילה התייצב בתחילת השנה. "אנשים שרוצים דרכון פורטוגלי הגישו בקשה כבר", אמרה ג'יידה חביב מטין, נציגת הקהילה היהודית הקטנה בפורטו שבפורטוגל המסייעת לפונים לתעד את המורשת הספרדית שלהם. עם זאת, החוקים ממשיכים להשתנות, כמו התיקון האחרון בפורטוגל המקל על הורים לכלול ילדים בבקשות האזרחות שלהם. ספרד, בינתיים, הקלה את דרישות השפה שלה ליהודים קשישים. "אם אתה מעל גיל 70, אתה לא צריך לעבור את הבחינה הספרדית", הסבירה קארן שרון, העובדת בסיוע הוכחת הקשר של המבקשים עם התרבות הספרדית ושפת הלאדינו.
כמנהלת המרכז לחקר התרבות הספרדית העות'מאנית-טורקית, פועלת שרון לשימור התרבות הספרדית של המדינה. היא מפרסמת גם מוסף חודשי בלאדינו, בעיתון היהודי טורקי "שלום" – הפרסום הקבוע היחיד בלדינו שנותר בעולם. למרות אהבתה לטורקיה וביטחונה בעתידה, הבת שלה לומדת בישראל, שם היא יכולה לקבל השכלה אקדמית ברמה גבוהה יותר. שרון מקווה כי לאחר סיום הלימודים, הבת שלה תנצל את האזרחות הספרדית שלה. "אולי היא תלמד תואר שני בספרד," אמרה.
היהודים חיו במשך מאות שנים בחצי האי האיברי תחת שלטון ערבי מוסלמי ונהנו מהישגים תרבותיים, כלכליים ופוליטיים גדולים. כאשר ספרד ופורטוגל הקתוליות גירשו את היהודים לפני חמש מאות שנה, המסורת מספרת כי המגורשים עזבו עם המפתחות לבתיהם, בתקווה לחזור יום אחד. המפתחות הועברו מדור לדור. יש אפילו דיווח עדכני בעיתון פורטוגלי על יהודי טורקי קשיש שנסע לכפר העתיק ממנו הגיעה משפחתו וניסה לפתוח דלת אחר דלת בכפר, ללא הצלחה.
יהודי טורקיה הצעירים אינם סומכים על מפתחות חלודים. אם תגיע העת רבים מהם מקווים שדרכונים זרים יפתחו להם עתיד חדש בחו"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.