הנשיא ארדואן ורעייתו חוגגים את הזכייה במשאל העם

הקהילה היהודית עוזבת את טורקיה של ארדואן לישראל, פורטוגל וספרד

הקהילה היהודית עוזבת אט אט את טורקיה. המיעוט היהודי מודאג בעקבות עליית האלימות והתחזקות הממשלה. שליש מהקהילה החל בתהליך העליה לישראל, בעוד אחרים מוציאים אזרחות פורטוגלית או ספרדית. אלו שתי מדינות שלפני חמש מאות שנה גרשו אותם, והיום מסכימות לתת להם אזרחות. הלחץ האיסלמי והלאומני של מפלגת השלטון, מדאיג את הקהילה היהודית הקטנה המצויה בעיקרה באיסטנבול. בעקבות התגברות האלימות והאנטישמיות, 15,000 בני הקהילה שוקלים לעזוב את טורקיה. 9,000 מבני הקהילה עזבו את טורקיה ב 20 השנה האחרונות. אחרי ניסיון ההפיכה הצבאית ביולי 2016, צעדי הדיכוי נגד תומכי פטולה גולן (המואשם בניסיון ההפיכה) הורחבו לכל החברה הטורקית. 140,000 אנשים הודרו מהממשל: שופטים, עיתונאים, אקדמאים, קציני משטרה, אנשים צבא, נבחרי העם. הקהילה היהודית, הנחבאת את הכלים, טרם הושפעה מהאלימות.

לאומנות איסלמית
רוב הקהילה חושש מגל נוסף של אנטישמיות, אשר יכול לנבוע מהשלטון או מקבוצות האיסלמיות. בשנת 2003, מאות יהודים עזבו את המדינה בעקבות שני פיגועים מול בתי כנסת באיסטנבול. הפיגוע, שאל-קאעידה לקחו אחריות עליו, גרם למותם של 43 אנשים.
אחרי הניצחון של מחנה "הכן" במשאל העם בנושא החוקה, לנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן יש עכשיו יותר כח מתמיד. הכרזת מצב החירום כבר אפשרה לו להשתיק את האופוזיציה ולסגור מאות ארגונים, בינהם ארגוני זכויות האדם. 47,000 אנשי צבא ואנשי משטרה נשלחו לכלא. זהו אקלים פוליטי שלילי שהקהילה הטורקית-יהודית מנסה להיחלץ ממנו. 4,000 מחברי הקהילה החלו בתהליך קבלת אזרחות פורטוגזית או ספרדית. הפרלמנט של אותן מדינות החליט ב-2014, על הענקת אזרחות לצאצאי יהודים ספרדים שגורשו באינקוויזיציה. היסטוריונים מעריכים שלפחות 200,000 יהודים גרו בחצי האי האיברי כשהשלטון הקתולי הורה להם להמיר את דתם או לעזוב, אחרי שנים של רדיפה. היהודים שגרו בספרד ופורטוגל עם מוסלמים וקתולים אלפי שנים, נאלצו לעזוב תוך כמה שבועות ונאסרו לשוב. אלו שסרבו, הועלו על המוקד בכיכר העיר.

חזרה לליסבון
החוק בפורטוגל בא לתקן שגיאה היסטורית ולמשוך אוכלוסיה דינמית ורבת-תושיה. חוקי האזרחות נחקקו בשנת 2013 ו-2014 במהלך משבר כלכלי רציני שהשפיעו על חצי האי האיברי. על פי מייקל רותוול, נציג הקהילה היהודית בפורטו, מתוך 3000 יהודים שהגישו בקשת אזרחות פורטוגזית, 500 יהודים מטורקיה כבר קיבלו את הדרכון הפורטוגזי, והאחרים בתהליך. לקהילה היהודית באיסטנבול, השבת אזרחות פורטוגזית או ספרדית מהווה פליסת ביטוח מפני עליית האלימות. עבור המיעוט היהודי בטורקיה, הדיכוי הפוליטי אשר משפיע על חלקים רבים באוכלוסייה מתווסף לאנטישמיות הרווחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.