חוק האזרחות הפורטוגלי – בקשות רבות מטורקיה

חוק חדש המעניק לצאצאים של יהודים שאולצו לצאת לגלות את הזכות לאזרחות עבר במרץ 2015.
פורטוגל העבירה חוק המעניק לצאצאים של יהודים שאולצו לצאת לגלות לפני מאות שנים את הזכות לאזרחות. ביוני 2015, 250 מועמדים – רובם מטורקיה – כבר קיבלו אישור רשמי כי הם זכאים.

אישור זה קובע כי המועמדים סיפקו הוכחה מספקת של הקשר שלהם לקהילה הספרדית פורטוגלית שהתקיימה לפני האינקוויזיציה של המאה ה-16. הממשלה הפורטוגלית העניקה לקהילות היהודיות של ליסבון ופורטו את האחריות לבדיקת הבקשות לאישור.

לפי מנהיגים יהודים פורטוגלים, 200 אישורים הונפקו עד כה על ידי קהילת פורטו ו-50 נוספים עד ידי ליסבון. החוק נכנס לתוקף במרץ.

ברגע שהמועמדים מקבלים אישור, הם מתבקשים להמציא מסמכים הדרושים לכל מועמד אחר המגיש בקשה לאזרחות בפורטוגל. אך יהודים ממוצא פורטוגלי, שלא כמו אחרים המגישים בקשה לאזרחות פורטוגלית, לא נדרשים לעבור להתגורר במדינה. בנוסף, בקשותיהם לקבלת אזרחות עוברות תהליך מזורז, ובמקום תקופת ההמתנה הרגילה של שש-שבע שנים, הם יקבלו הודעה בתוך שישה חודשים עד שנה אם אושרו.

מיכאל רותוול (Michael Rothwell), דובר הקהילה היהודית של פורטו, אמר כי 900 בקשות התקבלו במשרדיהם בשלושת החודשים האחרונים, ו-200 אישורים כבר הונפקו, מהם 150 ליהודים מטורקיה. 15 אישורים נוספים הונפקו ליהודים ישראלים, ומספר זהה ליהודים אמריקאים. השאר, הוא אמר, התחלק בין מועמדים מ-15 מדינות שונות.

"לרבים מהם, זהו רצון להפוך לרשמי את הקשר הרגשי לפורטוגל שהם שמרו במשפחותיהם במשך מאות שנים", אמר רותוול, כשהוא מסביר מדוע היהודים האלו ביקשו אזרחות פורטוגלית. "אחרים, בעיקר אלו מטורקיה, חושבים על לעבור לגור בפורטוגל."

ז'וזה קארפ (Jose Carp), נשיא הקהילה היהודית בליסבון, אמר להארץ שהוא כבר קיבל 500 פניות בדואר ובטלפון ממועמדים פוטנציאליים. מהמספר הכולל של האישורים שאושרו על ידי הקהילה היהודית של ליסבון, 24 הונפקו לישראלים, 12 לברזילאים, חמישה למרוקאים, שלושה לאמריקאים, שלושה לטורקים, ואישור אחד לצאצא אחד מכל מדינה של יהודים פורטוגזים מרוסיה, מבריטניה ומדרום אפריקה.

הוא אמר ש-10 אחוזים מהבקשות לאישור עדיין לא אושרו כיוון שמסמכים חשובים היו חסרים.

"האנשים שהגישו את הפניות בהחלט לא חשבו על לעבור לגור בפורטוגל," אמר קארפ. "הסיבה שהם עושים זאת היא שהם רוצים זהות אירופאית ספרדית. הם מאוד גאים בכך, וזה מספק הוכחה שהם יכולים למסור לצאצאיהם."

הקהילה היהודית של ליסבון, הוא אמר, מספקת אישורים לא רק ליהודים הלכתיים אלא גם לצאצאים של הקהילה הספרדית שאולצו להתנצר (הידוע גם כמומרים). הקהילה היהודית של פורטו, מצד שני, מספקת אישורים רק לאלו שעומדים בדרישות ההלכתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.