חוק האזרחות הפורטוגלי

חוק האזרחות הפורטוגלי הוא קבוצת הכללים המשפטית המסדירים את הגישה לאזרחות פורטוגלית, המושגת בעיקר על ידי צאצאות להורה פורטוגלי, התאזרחות בפורטוגל או נישואים לאזרח פורטוגלי.

במקרים מסוימים, ילד שנולד בפורטוגל ללא-אזרחים עשוי להיות זכאי לאזרחות פורטוגלית. עם זאת, אין זה תקף כלפי ילדים שנולדו לתיירים או למבקרים לטווח קצר. חוק האזרחות הפורטוגלי הוא מסובך בשל קיומן של מושבות רבות בעבר ובמקרים מסוימים ניתן לדרוש אזרחות פורטוגלית מכוח החיבור לאחת המושבות האלה. הבולטות ביותר מאלה הן גואה (סופחה להודו בשנת 1961), מזרח טימור ומקאו.

בסך הכל חוק האזרחות הפורטוגלי הנוכחי, המתוארך משנת 1981, מעניק עדיפות לדין הדם, בעוד שהחוק הקודם, משנת 1959, היה מבוסס על העיקרון של דין הקרקע. השינוי הזה התרחש בשנת 1975 ו-1981, ולכן מקשה על הגישה להתאזרחות לא רק למהגרים מדור ראשון, אלא גם לילדיהם ונכדיהם. רק לאחרונה, בשנת 2006, שונה מעט המצב הזה, אך עדיין בדגש על דין הדם.

פורטוגלים דרך מוצא

פורטוגלים דרך מוצא הם:

 • הילדים של אימא או אבא פורטוגלים שנולדו בשטחי פורטוגל.
 • הילדים של אימא או אבא פורטוגלים שנולדו בחו"ל אם ההורה הפורטוגלי נמצא שם בשירות המדינה הפורטוגלית.
 • הילדים של אימא או אבא פורטוגלים שנולדו בחו"ל אם הם רשמו את לידתם במרשם האוכלוסין הפורטוגלי או אם הם הכריזו שם רוצים להיות פורטוגלים.
 • אלה שנולדו בשטחי פורטוגל להורים זרים אם לפחות אחד מההורים גם נולד בפורטוגל וגר שם, ללא תלות בהגדרה, בזמן הלידה.
 • אלה שנולדו בשטחי פורטוגל להורים זרים שאינם נמצאים בשירות מדינתם, אם הם מכריזים שהם רוצים להיות פורטוגלים ובתנאי שאחד מההורים התגורר באופן חוקי בפורטוגל למשך לפחות חמש שנים בזמן הלידה (אין מגבלת גיל לרישום או ההכרזה והן רטרואקטיביות לזמן הלידה. הזכות נמשכת לדור הבא רק אם הקודם השלים זאת לפני פטירתו. לא ניתן לדלג על דורות).
 • אלה שנולדו בשטחי פורטוגל ולא מחזיקים באזרחות אחרת.
 • אלו שנולדו בחו"ל עם לפחות אב קדמון פורטוגלי אחד מדרגה שניה או ראשונה שלא איבד את האזרחות הזו.

התאזרחות כאזרח פורטוגלי

אדם שגילו 18 או יותר רשאי להתאזרח כאזרח פורטוגלי לאחר 6 שנים של התגוררות חוקית. קיימת לדרישה להיות בעל ידע מספיק של השפה הפורטוגלית וקשרים ממשיים לקהילה הלאומית. ילדים מתחת לגיל 18 עשויים לקבל אזרחות פורטוגלית בעזרת הצהרה כאשר הורה התאזרח, וילדים לעתיד של אזרחים פורטוגלים כאלו ייחשבו לאזרחים פורטוגלים בלידתם. אזרח פורטוגלי שהתאזרח מתחיל להיחשב כפורטוגלי רק כאשר תהליך ההתאזרחות מושלם. לכן הם לא יכולים להעביר אזרחות לצאצאיהם אם הם כבר נולדו והם מעל גיל 18 בזמן שבו תהליך ההתאזרות הושלם.

מ-2006 עד 2015, אדם שסביו שמרו על אזרחותם הפורטוגלית פטור מחובת המגורים בפנייתו להתאזרחות.

נכון ל-29 ביולי, 2015, אלה שנולדו מחוץ לפורטוגל שיש להם לפחות סב אחד ממוצא פורטוגלי, מקבלים אזרחות פורטוגלית על ידי הרחבה באופן מידי. תהליך  הרישום החדש מחליף את ההוראה הנוכחית של סעיף 6, מס' 4 לפיה אדם שנולד בחו"ל והוא צאצא מדור שני לאזרח ששמר על אזרחותו יכול להשיג אזרחות פורטוגלית על ידי התאזרחות, ללא דרישת המגורים. התיקון עדיין צריך להיחתם על ידי הנשיא לפני כניסתו לחוק.

אזרחות פורטוגלית על ידי אימוץ

ילד שאומץ על ידי אזרח פורטוגלי רוכש אזרחות פורטוגלית. על הילד להיות מתחת לגיל 18.

אזרחות פורטוגלית על ידי נישואים

אדם הנשוי לאזרח פורטוגלי למשך לפחות 3 שנים עשויה לרכוש אזרחות פורטוגלית על ידי הצהרה. אין תקופת מגורים בפורטוגל נדרשת. עם זאת, בפועל, ידיעת השפה הפורטוגלית ושילוב בתוך החברה הפורטוגלית עשויים להיות נחוצים.

חוק השבות היהודי

תיקון לחוק האזרחות של פורטוגל מאפשר לצאצאים של יהודים שגורשו מספרד באינקוויזיציה הפורטוגלית להפוך לאזרחים אם הם 'שייכים לקהילה ספרדית ממוצא פורטוגלי עם קשרים לפורטוגל.'

הפרלמנט הפורטוגלי העביר חקיקה המסייעת להתאזרחות של צאצאים של יהודים מהמאה ה-16 שברחו עקב הרדיפות הדתיות. באותה העת, הייתה פורטוגל למדינה היחידה מלבד ישראל האוכפת חוק שבות יהודי. זמן קצר לאחר מכן, ספרד נקטה בצעד דומה.

ההצעה, שהוגשה על ידי המפלגות הסוציאליסטית וימין המרכז, הועלתה ביום חמישי ה-11 באפריל בפרלמנט ואושרה פה אחד ביום שישי ה-12 באפריל 2013 כתיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי.

החוק מאפשר ליהודים שגורשו במאה ה-16 להפוך לאזרחים אם הם "שייכים לקהילה ספרדית ממוצא פורטוגלי עם קשרים לפורטוגל," לפי ז'וזה אולמן קארפ, נשיא הקהילה היהודית של ליסבון. לפי האתר של הקונגרס היהודי העולמי, הקהילה היהודית של ליסבון היא הארגון המאחד קבוצות קהילתיות מקומיות בליסבון ובסביבתה, בעוד שהקהילה היהודית של פורטו היא הארגון המאחד קבוצות קהילתיות מקומיות של פורטו.

המועמדים חייבים להיות מסוגלים להראות "שמות ספרדים". גורם נוסף הוא "השפה המדוברת בבית", הפניה שחלה על לאדינו. התיקון אומר גם שאין על המועמד לגור בפורטוגל, חריגה מהדרישה ל-6 שנות מגורים רצופות בפורטוגל לכל מועמד לאזרחות אחר.

אזרחות כפולה

פורטוגל מאפשרת אזרחות כפולה. לפיכך, אזרחים פורטוגלים המחזיקים או משיגים אזרחות זרה לא מאבדים את האזרחות הפורטוגלית. באופן דומה, אלה ההופכים לאזרחים פורטוגלים לא חייבים לוותר על האזרחות הזרה שלהם.

למרות שפורטוגל מאפשרת אזרחות כפולה, כמה מדינות, כמו יפן, לא מאפשרות. לכן, בעלי אזרחות כפולה פורטוגלית-יפנית, חייבים, תחת החוק היפני, להודיע אם הם ישמרו את אזרחותם היפנית או הפורטוגלית. תהליך דומה היה נחוץ השנים האחרונות לבעלי אזרחות כפולה פורטוגלית-דרום קוריאנית. עם זאת, מאז 2011, דרום קוריאה התירה אזרחות כפולה למספר קבוצות אנשים. ראה את מאמר חוק האזרחות הדרום קוריאני לקבלת מידע נוסף.

 

אזרחות באיחוד האירופי

אזרחים פורטוגלים הם גם אזרחים של האיחוד האירופי ולפיכך נהנים מהזכות לחופש התנועה ויש להם את הזכות ההצבעה בבחירות לפרלמנט האירופאי.

שטחים לשעבר של פורטוגל

חוקים מיוחדים קיימים בנוגע לרכישת אזרחות פורטוגלית דרך קשרים עם:

 • אנגולה
 • קייפ ורדה
 • גואה
 • גינאה ביסאו
 • דדרה וניגר הבלי
 • דמאן ודיו
 • מזרח טימור
 • מקאו
 • מוזמביק
 • סאו טומה ופרינסיפה

במקרים של קולוניות פורטוגליות לשעבר אחרות, מגבלת זמן הוחלה לאנשים לקבלה אוטומטית של אזרחות פורטוגלית או להפיכה לאזרח של המדינה החדשה.

גואה

ידועה לשעבר בתור Estado da Índia שטח זה היה חלק בלתי נפרד מפורטוגל (בשונה מקולוניה) תחת החוקה הפורטוגלית משנת 1910.

ב-19 בדצמבר 1961 הודו פלשה וסיפחה את השטח. הסיפוח לא הוכר על ידי פורטוגל עד 1975, בזמן שבו פורטוגל הקימה מחדש קשרים דיפלומטיים עם הודו. ההכרה בריבונו תוארכה לאחור ל-19 בדצמבר 1961.

חוק האזרחות הפורטוגלי מתיר לאלה שהיו אזרחים פורטוגלים בקשר עם גואה לפני 1961 לשמור על האזרחות הפורטוגלית. רכישת אזרחות פורטוגלית נקבעה לבלתי-וולונטרית באותו הזמן.

מכשול מעשי אחד הוא שרשומות האזרחות של גואה ננטשו על ידי פורטוגל בזמן הפלישה ולפיכך ייתכן ויהיה זה קשה לצאצאים של אזרחים פורטוגלים קודם לשנת 1961 להוכיח את הסטטוס שלהם.

 מזרח טימור

מזרח טימור הייתה שטח של פורטוגל (טימור הפורטוגלית) עד שפלשה אליה אינדונזיה בשנת 1975, ובהמשך סופחה בשנת 1976. אזרחות אינדונזית הוענקה על ידי אינדונזיה. עם זאת, בעוד שהסיפוח האינדונזי היה מוכר על ידי אוסטרליה ומספר מדינות נוספות, פורטוגל לא הכירה בריבונות האינדונזית על מזרח טימור.

השאלה של אם בני מזרח טימור זכאים לאזרחות פורטוגלית הועלתה פעמים רבות בבתי המשפט באוסטרליה בהקשר של בקשות לסטטוס של פליט באוסטרליה בידי בני מזרח טימור. רשויות ההגירה האוסטרליות טענו שאם בני מזרח טימור היו אזרחים פורטוגלים, הם אמורים לחפש הגנה שם ולא באוסטרליה.

מזרח טימור הפכה למדינה עצמאית ב-20 במאי 2002. עם זאת, בשל היעדר הזדמנויות תעסוקה במדינתם וההפיכה לחברה בקהילה של הארצות דוברות הפורטוגלית, רבים מבני מזרח טימור ניצלו את האזרחות הפורטוגלית כדי לחיות ולעבוד בפורטוגל ובמדינות אחרות באיחוד האירופי, כמו בריטניה.

מקאו

השטח הפורטוגלי לשעבר של מקאו הפך לאזור מנהלתי מיוחד של רפובליקת סין ב-20 בדצמבר 1999.

פורטוגל הכלילה בחוקי האזרחות שלה את מקאו ותושבים רבים של מקאו מחזיקים באזרחות פורטוגלית על בסיס זה. אין זה אפשרי יותר לרכוש אזרחות פורטוגלית על ידי קשר עם מקאו אחרי העברת הריבונות לסין ב-20 בדצמבר 1999, חוץ מדרך לידה או קשר עם הטריטוריה קודם לתאריך זה.

עם זאת, אלה שנולדו אחרי ה-20 בדצמבר 1999 לפורטוגלים ממקאו המחזיקים באזרחות פורטוגלית זכאים לאזרחות בעצמם בשל חוק המורשת הפורטוגלי.

זכויות וחובות של אזרחים פורטוגלים

כל האזרחים הפורטוגלים:

 • יכולים להצביע בבחירות פוליטיות בהגיעם לגיל 18.
 • יכולים לרוץ למשרה פוליטית.
 • יכולים להצביע במשאלי עם.
 • יכולים לקבל דרכון פורטוגלי.
 • מנועים מגירוש מפורטוגל.

כיון שכל האזרחים הפורטוגלים הם גם אזרחים אירופאים, זכויותיהם כוללות:

 • הזכות לחיות, לעבוד ולפרוש בכל מדינה חברה באיחוד האירופאי, למשך תקופה בלתי מוגבלת.
 • הזכות להצביע בבחירות המקומיות והאירופיות במדינות חברות אחרות.
 • הזכות לעמוד בבחירות המקומיות והאירופיות במדינות חברות אחרות.
 • הזכות להגנה על ידי הרשויות הדיפלומטיות או הקונסולריות של מדינות חברות אחרות כשאינם נמצאים במדינה חברה, אם אין רשויות דיפלומטיות או קונסולריות ממדינת האזרח.

נסיעה ללא ויזה

דרישות ויזה לאזרחים פורטוגלים הן הגבלות כניסה מנהלתיות על ידי רשויות של מדינות אחרות המוחלות של אזרחים של פורטוגל. ב-2014, לאזרחים פורטוגלים הייתה גישת הגעה ללא ויזה ל-172 מדינות וטריטוריות, והדרכון הפורטוגלי דורג במקום ה-3 בעולם לפי אינדקס הגבלות הוויזה.

שינויים אחרונים

נכון למאי 2015, תחת חוק האזרחות הפורטוגלי שאושר לאחרונה (סעיף 1, מס' 1, פסקה d) אנשים שנולדו בחו"ל עם לפחות סב אחד מדרגה שניה או ראשונה שלא איבדו את אזרחותם, הם פורטוגלים על ידי מוצא, בתנאי שהם מצהירים שהם רוצים להיות פורטוגלים, שיש להם קשרים ממשיים עם קהילה הלאומית וכאשר עומדים בדרישות האלה, הם רק נדרשים לרשום את לידתם בכל מרשם אזרחי פורטוגלי.

בחוק האזרחות הפורטוגלי התרחשו שינויים בשנת 2006 בהתבסס על ההצעות של סגן נבס מוריירה, חבר המפלגה הסוציאלית דמוקרטית (PSD). בעקבות שינויים אלו, אדם שנולד במדינה זרה שסביו לעולם לא איבדו את אזרחותם הפורטוגלית עכשיו יכול לבקש התאזרחות ללא הצורך בתיעוד 6 שנות מגורים בפורטוגל.

היות ואזרחות הנרכשת דרך התאזרחות אינה שווה לאזרחות שנרכשה דרך מוצא, חברי ה-PSD הציעו בשנת 2009 שינוי נוסף בחוק. ההצעה הזו הייתה נותנת אזרחות דרך מוצא ולא דרך התאזרחות לנכדים של אזרחים פורטוגלים אך היא נדחתה. בשנת 2013, חברי ה-PSD ניסו להעביר צעד דומה שוב אך עקב המשבר הפוליטי והכלכלי שאפף את המדינה, לא בוצעה הצבעה על הצעד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.