בית הכנסת כדורי בפורטו

יותר מאלף צאצאים של יהודים קיבלו אזרחות פורטוגלית מאז 2015

יותר מאלף צאצאי יהודים של יהודים שגורשו מפורטוגל במאה ה-15 קיבלו אזרחות פורטוגלית מאז חודש מרץ 2015, מועד כניסת החקיקה לתוקף, חשפה הקהילה היהודית בפורטו ביום שישי האחרון. "מכוח החקיקה המאפשרת ליהודים ספרדים פורטוגלים לבקש, לפי מצבם, אזרחות פורטוגלית, התקרבות של יהודים ספרדים לפורטוגל", אמר דייל ג'פריס, דובר הקהילה היהודית של פורטו (JCO).
כדי לציין הישג זה אשר לפיו "עד היום יותר מאלף יהודים ספרדים קיבלו אזרחות פורטוגלית", יתקיים קונצרט ב-16 לנובמבר 2017 בקאסה דה מוסיקה בפורטו.
ניתן למצוא כרטיסים כאן.
ספרדי הוא מונח המתאר את צאצאי היהודים שחיו בספרד ובפורטוגל לפני הרדיפה הדתית אשר גרמה לרדיפתם מאז סוף המאה ה-15.
לטענת המארגן, הקונצרטו דה ממוריה ספרדיטה (הקונצרט של הזיכרון הספרדי) הוא "דרך להודות" למדינת פורטוגל על כך שאפשרה את המפגש של הקהילה "עם הצאצאים של אלה שחיו כבר בשטח שלה, עוד לפני הולדת הלאום".
"מסורת ומודרניות – מחווה למורשת המוסיקלית היהודית" הוא המוטו של הקונצרט אשר יתקיים בקאסה דה מוסיקה בפורטו, שם יתקיימו הופעות של הזמרים הליריים לינט סאול (סופרנו) וג'ודית ראג'ק (קונטרלו), שניהן יהודיות ספרדיות ממקור פורטוגלי אשר יפרשו מגוון רחב של יצירות מוסיקליות יחד עם תזמורת ESMAE – Escola Superior de Musica e Artes do Espectaculo.
בקונצרט זה תהיה תערובת של פורטוגזית, ספרדית ולדינו אשר מדוברת בהרבה מדינות על ידי יותר מ-150 אלף יהודים ממקור ספרדי ופורטוגלי.
"לקהילה היהודית בפורטו אין רק מטרות דתיות. הקידום של ההיסטוריה והתרבות העברית, אשר הובילה אותנו לפתיחת המוזאון היהודי ומקבל בבית הכנסת אלפי סטודנטים בכל שנה, הן פורטוגלים והן זרים, הם חלק מהעדיפויות שאנו מיישמים בעצמנו", מוסיף דייל ג'פריס.
הקונצרט של הזיכרון הספרדי מורכב משבעה רגעים אשר כוללים מזמורי היונה הרחוקה של הוגו וייסגל, שלושה קטעים של הגרסה העברית של אסתר הנדל, קטעים מתוך שבעה שירי עם ספרדים מאת שמעון כהן, שיר השמות מאת ארנסט גולד ונושא הזיכרון הספרדי שחיבר מאסטרו אנטוניו סאיוטה.
"בעוד 'אומנות המוזאון' אינה מותרת בבתי הכנסת, מעניין לציין שהאומנות והמוזיקה הם תמצית התפילה העברית. כמעט כל תפילה נעשית מתוך בסיס מוסיקלי", מדגיש דייל ג'פריס.
באפריל 2013 אישר הפרלמנט הפורטוגלי שינוי בחוק האזרחות, אשר סיפק מתן אזרחות על ידי הקשר הטבעי לצאצאי היהודים הספרדים הפורטוגלים, וביולי באותה השנה החוק פורסם והיה צריך להיות מוסדר בתוך 90 ימים.
עם זאת, רק בסוף אוגוסט 2014 הציג משרד המשפטים בפני הקהילות היהודיות בליסבון ובפורטו טיוטות חוק על התקנות ועל הגזירה המסדירה שתן אזרחות פורטוגלית לצאצאי היהודים הספרדים, דבר שאושר על ידי הממשלה בינואר 2015.
צו החוק הוכרז על ידי הנשיא דאז אניבל קבאקו סילבה בסוף פברואר 2015, ונכנס לתוקף בראשון למרץ באותה השנה.
תורגם מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.