דגלי ברזיל ופורטוגל

משפחה ברזילאית מוכיחה מוצאה מיהודים ספרדים ומבקשת אזרחות פורטוגלית

תרגום מהמקור כאן

משפחה ברזילאית המתגוררת במדינת סיארה בברזיל גילתה את שורשיה הפורטוגליים הספרדים וכבר החלה בתהליך קבלת אזרחות בפורטוגל, כך דיווחה היום העיתונות הברזילאית.
ע"פ פורטל החדשות G1, נדרשו שנים של מחקר, מאות מסמכים, תעודות נישואין בנות 300 שנה ובדיקות מעמיקות כדי למצוא את הקשר בין משפחת ארודה לבין היהודים שגורשו מאירופה לפני חמש מאות שנה.
מסעה של המשפחה מסיארה החל בשנת 2015, כשפורטוגל הודיעה כי היא תעניק אזרחות לזרים אשר הוכיחו כי יש להם רקע ספרדי, כדרך להתנצל בפני האנשים שגורשו מהאי האיברי בסוף המאה החמש עשרה.
נרטן ארודה היה הברזילאי הראשון להוכיח את הקשר ליהודים הספרדים ולקבל אזרחות פורטוגלית.
"עשינו מחקר, בערים סוברל ומסאפה, וגילינו מסמכים היסטוריים על צאצאיהם הראשונים של היהודים שגורשו מאירופה והגיעו לצפון-מזרח ברזיל. בליסבון, הם אישרו את אמיתות המסמכים בחודש אפריל בשנה שעברה וקיבלתי אזרחות", אמר נרטן ל-G1.
מתוך תעודת נרטן, דודו הנריקה סרג'יו ארודה קידם את חקירת הגינאלוגיה הספרדית בסיארה כדי לקבל את אותה התעודה עבורו ועבור 29 קרובי משפחה אחרים.
לשם כך, הנריקה סרג'יו ארודה היה זקוק להוכיח את על אחד מ-15 הדורות המפרידים בינו לבין ברנקה דיאס, יהודייה שמתה בפרנמבוקו בשנת 1558.
היזם אנריקה סרג'יו ארודה כבר השיג מסמכים המעידים על היכרותו ועל קשרי דמו עם ברנקה דיאס בברזיל ועם הקהילה היהודית בליסבון. המסמכים, עם זאת, עדיין צריכים להבדק ולקבל אישור על ידי משרד המשפטים.
היהודיה ברנקה דיאס, שגורשה מפורטוגל במאה ה-16, מזוהה על ידי כמה היסטוריונים כאישה הראשונה שלימדה בברזיל ונהלה בתי ספר בחוות קני סוכר בפרנמבוקו, יחד עם בעלה.
ברנקה דיאס התגוררה במושבה הפורטוגלית כ-"נוצריה חדשה", כפי שכונו היהודים שהמירו דתם – לעתים בכפייה – לנצרות.
עם זאת, בחשאי, היא שמרה על מנהגי היהדות. כשהתגלתה היא הורשעה על ידי האינקוויזיציה. לאור פעילותה ההיסטורית של ברנקה דיאס נותר תיעוד נרחב שלה ושל צאצאיה.
אנריקה סרג'יו ארודה אמר ל-G1 כי האזרחות הפורטוגלית יכולה להביא תועלת מעשית לו ולמשפחה, אך גילוי מקורותיו המשפחתיים היתה המוטיבציה הגדולה ביותר לביצוע המחקר הגינאלוגי.
הגניאלוג אסיס ארודה, מסר כי משפחות אחרות בסיארה עשויות להיות קשורות ליהודים פורטוגלים ספרדים.
ממשלת פורטוגל אישרה בינואר 2015 את הצו להענקת אזרחות פורטוגלית, על ידי התאזרחות, לצאצאי יהודי ספרדים.
הצו החוק הוכרז על ידי הנשיא דאז אניבל קבאקו סילבה, פורסם בעיתון הרשמי של פורטוגל בסוף פברואר 2015, ונכנס לתוקף ב-1 במרץ באותה השנה.
החקיקה הפורטוגלית דורשת מהמועמדים לקבלת אזרחות להגיש רשימה של מסמכים, כולל הוכחת שורשים יהודיים, שיאושרו על ידי תעודה שתונפק ע"י הקהילה היהודית בפורטו או בליסבון. עד היום התקבלו אלפי בקשות לתעודה.
מעל ל-5,500 יהודים ספרדים הגישו בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית ו-431 מהם קיבלו אותה מאז כניסת החוק לתוקף, לפי נתונים רשמיים שפורסמו בפברואר 2017 ע"י פורטוגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.