פורטוגל מתמודדת מול 'סערה דמוגרפית מושלמת'

יצרן בגדים במרכז פורטוגל התחיל לשלם בונוסים לעובדים שלו עבור לידת תינוקות. "תמריץ הלידה" בסך 505€, השווה למשכורת המינימום שרוב מ-303 עובדי החברה מרוויחים, הוא תגובה צנועה למה שפדרו פסוס קואלחו, ראש הממשלה, תיאר כ'הבעיה הגדולה ביותר במדינה': אוכלוסיה הקטנה במהירות.
"אף אחד לא הולך להביא ילדים לעולם בשביל הטבה זו", אומרת אנג'לה קסטנהיירה, מנהלת קבוצת ההלבשה 'גואקם' המבוססת בקרבת מרכז העיר ויסאו. "אבל זו מחווה מעודדת שאנחנו מקווים שתדרבן חברות נוספות ואת הממשלה להשתלט על עניין המאיים על העתיד של כולנו".
פוטרוגל היא המדינה האירופאית שנפגעה בצורה החזקה ביותר ע"י בעיה דמוגרפית רחבה באירופה, כמו ירידה בשיעור פוריות ואוכלוסיות מזדקנות, המאיימת על הגידול הכלכלי ועל מתן הפנסיה, בריאות הציבור, ושירותי טיפול לקשישים.
המשבר המתקרב ובא, תואר במערכת אחד העיתונים כ-"סערה דמוגרפית מושלמת", הנוצרת משילוב שיעור הילודה הצונח של פורטוגל, מיתון עמוק וגל הגירה ההופך את המדינה במהירות לחברה של משפחות בעלות ילד יחיד.
"אנשים צעירים מעכבים את הקמת המשפחה כי לוקח כל כך הרבה זמן בימינו למצוא עבודה יציבה – אם תוכל למצוא אחת כזאת כלל – כדי שתוכל לעזוב את בית הוריך ולהתמסד," אמר חוסה לוף, יועץ סטטיסטי בן 37 עם ילד בן שנתיים.
"אנשים נשארים באוניברסיטה על מנת לקבל תואר שני או דוקטורט כדי לשפר את הסיכויים שלהם ועשויים לעבור דרך מספר עבודות לא יציבות עד שימצאו משהו יציב," הוא אמר. "לפתע, הם יראו שהם בשנות ה-40 לחייהם כשיוולד להם ילד שני או שלישי."
שיעור הפיריון של פורטוגל – מספר הילדים הממוצע באוכלוסיה עבור כל אישה בגיל הפוריות – במגמת צניחה, משלושה בשנת 1970 ל-1.21 בשנת 2013. זוהי הרמה הנמוכה ביותר באירופה, כשרק לקוריאה הדרומית יש שיעור נמוך יותר בקרב 34 האומות העשירות ביותר ב-OECD.
במהלך חמש השנים האחרונות, המיתון החריף בעקבות תוכנית הסדר כלכלית כואבת, שהושמה ע"י ליסבון בתמורה לחילוץ בשווי של כ-78 מיליארד אירו מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית, שהחמירה את המשבר הדמוגרפי. עם כשליש מתחת לגיל 25 ללא עבודה, מאות אלפי אנשים, בעיקר צעירים, היגרו בחיפוש אחר עבודה.
"השיעור הגבוה של תעסוקת צעירים ושוק עבודה לא יציב, הם גורמים קריטיים לרתיעת זוגות צעירים מהבאת ילדים לעולם," אומרת מריה פילומנה מנזד, פרופ' לסוציולוגיה ונשיאת הארגון הדמוגרפי הפורטוגזי. "באותו הזמן, אנשים צעירים רבים מהגרים בגיל שבו אחרת היו מקימים משפחות בפורטוגל."
בין 2010 ל-2014, פורטוגל איבדה 198,000 תושבים, קרוב ל-2% מאוכלוסייתה, כאשר מס' המיתות גובר על מס' הלידות, הגירה גודלת לרמות שלא נראו מאז שנות ה-60 והעליה הואטה לכדי טפטוף. כפי שה-OECD כינה זאת בדו"ח שפורסם לאחרונה, "ישנה צניחה ברורה נוספת בפיריון בפורטוגל, מאז תחילת המשבר הכלכלי".
אם דבר לא ישתנה, ההשלכה הנוראית ביותר לפי המכון הלאומי לסטטיסטיקה (INE), היא כי אוכלוסיית פורטוגל תצנח מ-10.5 מיליון ל-6.3 מיליון עד שנת 2060, בזמן שמס' האנשים מעל גיל 65 לעומת כל 100 מתחת לגיל 15 – המכונה גם 'מדד הזדקנות' – ימריא מ-131 ל-464, הגבוה ביותר באירופה.
אפילו על פי תחזיות יותר אופטימיות של המכון הלאומי לסטטיסטיקה, פורטוגל צפויה לאבד 2 מיליון תושבים במהלך 45 השנים הבאות, עם מדד הזדקנות העולה ל-307. בעוד מעט יותר מדור אחד, מעריכה סוכנות ה- Eurostat של האיחוד האירופי כי פורטוגל תהיה המדינה האירופאית עם פרופורציית הילדים הנמוכה ביותר, עם אחוז הילדים מתחת לגיל 15 הצונח מ-14.6% מהאוכלוסיה ל-11.5% בשנת 2050.
הפגיעה של אוכלוסיה מצטמקת אך מתבגרת במהירות כבר נראת במאות כפרים המאוכלסים ע"י מספרים מועטים של תושבים קשישים. בתי ספר בכפרים נסגרו כיוון ששירותי המדינה מצטמצמים ומתרכזים. מבוגרים בגיל העבודה היגרו או עזבו למען הערים הגדולות שבחוף האטלנטי. כמו קבוצת ההלבשה 'גואקם', חלק מהערים המדלדלות החליטו להציע תמריצים בסך של עד אלף יורו עבור תינוקות שיוולדו לאמהות מקומיות.
"ללא זרם חדש של אנשים, החלק הפנימי של פורטוגל יהיה פחות או יותר ריק בתוך 25 שנים," על פי מחקר שנערך לאחרונה בנושא נטישת כפרים.
מר' קואלחו רואה בצניחת שיעורי הלידה כבעיה הרצינית ביותר העומדת בפני פורטוגל וקרא לנציבות האירופאית להפוך את הנושא לעדיפות בכלל אירופה למשך 5 השנים הבאות. הוא רוצה "להסיר את המחסומים" שמרתיעים זוגות מלהביא ילדים.
ניסיונות להגיע לקונצנזוס פוליטי בנוגע לאמצעים לפתרון הבעיה לפני הבחירות הכלליות בפורטוגל באוקטובר נכשלו.
אמצעי אחד שהוצע על ידי קואליציית הימין-מרכז השלטת, אך נדחה על ידי הסוציאליסטים מהאופוזיציה, הוא להרשות לעובדים במגזר הציבורי לעבוד ימי עבודה של 4 שעות תמורת 60% משכר משרה מלאה. הרעיון הוא לעודד זוגות שרוצים להיות הורים ע"י ההבטחה כי יהיה להם יותר זמן פנוי לדאוג לילדיהם הצעירים.
הסיכון, לפי דו"ח שפורסם לאחרונה והוזמן ע"י ראש הממשלה, לא יכול כמעט להיות גדול יותר. הדו"ח סיכם כי מצב בו יש פחות ילדים מאיים על פורטוגל עם "התרוששות מוחלטת" וישאיר את המדינה "בתנאים שאינם בר קיימא בנושאי גדילה כלכלית, ביטחון חברתי ורווחה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה
לשלוח
צרו קשר
שלום. אנא שלחו הודעה וניצור קשר לגבי אזרחות פורטוגלית.