קשר של קטין בגילאי 13-6 לפורטוגל

קטינים בגילאים אלו נדרשים להראות קשר מסוים לפורטוגל.

אלו דרכים בהם לקוחות שלנו הראו על קשר של קטין לפורטוגל. זו אינה רשימה ממצה, ואין לדעת בוודאות אם חלק או כל אלו יהיה בהם די:

 1. צילומים של הקטין בפורטוגל.
 2. חברות במועדון הכדורגל של בנפיקה ליסבון (יש לרשום את הצאצא) – 26 יורו לשנה. הכי פשוט לשלם בפייפל. נדרש מספר מס של אזרח פורטוגלי כדי לבצע את ההזמנה.
  https://www.slbenfica.pt/en-us/loja/socios
 3. קורס און ליין בפורטוגלית אירופית לילדים (עדיף שהקבלה תירשם על שם הצאצא) – 20$
  https://dinolingo.com/learn-eu-portuguese-for-kids/
 4. חברות בבית הכנסת בפורטו – 215 יורו. כרטיס החבר מגיע תוך ארבעה חודשים. עם זאת, ניתן לצרפו לבקשה לאחר הגשתה.
  http://www.comunidade-israelita-porto.org/x#28

עלויות עשויות להשתנות.

בשנה וחצי האחרונות 21,000 יהודים בקשו אזרחות פורטוגלית

שרת התיירות של פורטוגל, אנה מנדז גודינו, מסרה כי בשנה וחצי האחרונות 21,000 יהודים ספרדים הגישו בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, לפי חוק המגורשים. בארבעת החודשים הראשונים של 2019, הוגשו 7000 בקשות אזרחות, בנוסף ל14 אלף הבקשות שהוגשו בשנת 2018, נתונים אלו מעידים על עניין מועצם ומואץ בחוק. היא הוסיפה כי "מספר הבקשות עלה במהירות".

לדבריה, מרבית מגישי הבקשות הם
אנשים צעירים. היא הוסיפה כי מאז כניסת החוק לתוקפו הוגשו 33 אלף בקשות. מעל שבעת
אלפים יהודים ספרדים כבר קיבלו את אזרחות פורטוגלית מכוחו.

מתורגם מהמקור בפורטוגלית המצוי כאן

למי שייך אישור הקהילה היהודית?

בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה חוזרת של ספקי שירותים אשר מסרבים לתת ללקוח את אישור הקהילה שלו. מעבר להעדר השקיפות, המשמעות של התנהלות כזו הינה פגיעה בזכויות של בני המשפחה של הלקוח. יש כאן פגיעה בשני אופנים:

 1. הגשת בקשה לקהילה המבוססת, בין היתר, על אישור של בן משפחה, מקלה על הנטל הנדרש מהמבקש.
 2. ללא אישור המקור של בן המשפחה, יתקשה המבקש להראות שהוא זכאי לתשלום אגרה מופחתת מהקהילה (250 יורו במקום 500 יורו).

בפועל, מדובר בנסיון של הספק לכבול את משפחת הלקוח לספק. אנו רואים התנהלות כזו בחומרה.
אנו קוראים לכל ספקי השירות בתחום לתת ללקוחות את אישור הקהילה ללא כל התניה, כמתחייב מבחינה אתית.

כשמדובר בעו"ד, הרי שסירוב למסור ללקוח את אשור הקהילה, מהווה לכאורה, עבירה אתית, על כל המשתמע מכך.

הקונסוליה של פורטוגל בסאו פאולו מפסיקה לקבל בקשות אזרחות בשל ביקוש גבוה

הקונסוליה הכללית של פורטוגל בסאו פאולו הודיעה ביום 18.10.18 כי הפסיקה קבלת בקשות אזרחות חדשות עד 2.1.19, בשל ביקוש גבוה. ההחלטה כוללת גם את משרד הקונסוליה בסנטוס. הקונסוליה הפורטוגזית בריו עדיין מקבלת בקשות אזרחות.
לדברי הקונסוליה בסאו פאולו, מהלך זה נעשה על מנת למנוע עיכובים נוספים בטיפול בבקשות האזרחות שהוגשו בתקופה האחרונה. מבקשים יכולים כמובן להגיש בקשות אזרחות ישירות בליסבון.

בקשות האזרחות בסאו פאולו מוגשות בעיקר על ידי שתי קבוצות:
א. צאצאי אזרחים פורטוגלים שהיגרו לברזיל במאה ה-20.
ב. צאצאי יהודים ספרדים.

תרגום מהמקור כאן http://tinyurl.com/ybvv3jq2

יהודים ספרדים – יותר מששת אלפים אזרחים ישראלים וטורקים רוצים תעודת זהות פורטוגלית

ממשלת פורטוגל קיבלה 3,430 בקשות מאזרחים ישראלים ו -3,033 מאזרחים טורקים לקבלת אזרחות פורטוגלית בשנים 2016 ו -2017. מבקשים אלו נהנים מהחוק המעניק אזרחות לצאצאי יהודי ספרד. מספר הבקשות עולה בהתמדה.
נתוני הממשלה מוצגים בדו"ח האחרון לשנת 2017. 28,673 זרים ביקשו אזרחות פורטוגלית בשנת 2017 . 2,539 בקשות הגיעו מישראל (891 בשנת 2016) ו -1,329 מטורקיה (1704 בשנת 2016). עד ה -31 בינואר 2018 קיבלו 2,436 יהודים ספרדים את תעודת הזהות הפורטוגלית שלהם.
שגרירות פורטוגל בתל אביב מטפלת במבקשים רבים הזקוקים לאישור המסמכים הדרושים כדי להגיש בקשה לאזרחות, ומספר זה הולך וגדל, לדברי מתילדה בארטו, דיפלומטית המשרתת בשגרירות. "יש עלייה משמעותית במספר האנשים המגיעים לשגרירות להגיש בקשה לאזרחות, בין אם אישית ובין אם באמצעות עורכי דין. היה זמן שבו חשבנו שזה יקטן, מה שלא קרה, המספרים רק הולכים וגדלים", מדגישה הדיפלומטית. רוב המבקשים הינם מתחת לגיל 50, ורובם ישראלים וטורקים. "הם רוצים דרכון אירופי והאזרחות הפורטוגלית מעניקה להם את האפשרות לנוע באיחוד האירופי; אחרים רוצים לחיות ולהשקיע בפורטוגל ויש חלק שעושה את זה מסיבות סנטימנטליות, כי הם ביקרו בפורטוגל או כי המשפחות שלהם רוצים לשמור על המסורות", מסבירה מתילדה בארטו.

תורגם מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן

יותר מ -37,000 אזרחים זרים ביקשו אזרחות פורטוגלית בשנת 2017

הדו"ח לשנת 2017 מצביע על כך ששירות הזרים והגבולות הנפיקו 28,673 החלטות אזרחות, אשר מתוכם 27,362 חיוביות ו-1,311 שליליות.
על פי המסמך, אשר הוצג במהלך הטקס לציון 42 שנים לשירות החוץ והגבולות, אלה שקיבלו את רוב האזרחויות הפורטוגליות בשנת 2017 היו ילידי ברזיל (10,805), כף ורדה (3,022), ישראל (2,539), אוקראינה (1,960) ואנגולה (1,613).
ה- SEF גם מציין מקבלי אזרחות ממדינות אחרונת כגון טורקיה (1,329), גינאה ביסאו (1,258), סאו טומה ופרינסיפה (835), הודו (646), מולדובה (438), מרוקו (390), רומניה (358), נפאל (297), פקיסטן (254) ורוסיה (235).
"הגידול הניכר בבקשות לאזרחות מישראל ומטורקיה נובע מהתיקון בתקנות הלאום הפורטוגלית בדבר התאזרחות של זרים אשר הינם צאצאים של היהודים הספרדים הפורטוגלים", נכתב במסמך.
תורגם מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן

מנהיג מוסלמי דורש שהחוק הפורטוגלי המעניק אזרחות ליהודים ספרדים יוחל גם על מוסלמים

בראיון לעיתון בפורטוגל, טען אחמד מוחמד אל-טייב, שיח' אוניברסיטת אל-אזהר בקהיר, כי יש להעניק את אותה גישה מקלה לאזרחות פורטוגלית שניתנה לצאצאי היהודים שגורשו מפורטוגל גם למוסלמים, שאבותיהם גורשו מהמדינה בעבר.
"גם למוסלמים, צאצאי משפחות מוסלמיות מאותה עת, יש זכות לפנות לגופים ולדרוש את זכויותיהם", קבע דיקן אל-אזהר.
במאות ה 13-15, מוסלמים רבים נטבחו או גורשו מחצי האי האיברי, בהקשר של הקצנה הדתית של הכנסייה הקתולית באותה תקופה, דבר שהביא גם לגירוש יהודים שהמשיכו לשמור על אמונתם.
בשנים האחרונות התנצלה פורטוגל על גירוש היהודים, ובמרץ 2015 הוציאה המדינה צו המעניק את הזכות לאזרחות לצאצאי משפחות המגורשים.
על פי נתוני הממשלה מאז שנת 2016, 2.160 צאצאי יהודים ספרדים מחצי האי האיברי, שגורשו מפורטוגל במאה ה -16, קיבלו אזרחות פורטוגלית.
לפי אל-טייב, "צריך להיות צדק אזרחי, ללא קשר למוצא דתי או אתני של האדם".
ביום חמישי האחרון נפגש דיקן אוניברסיטת אל-אזהר בקהיר, הגוף הנורמטיבי הגדול ביותר של האסלאם הסוני, עם נשיא פורטוגל ופקידים רמי דרג. בעוד ששיבח את הפגישות, הביע הדיקן את התקווה כי המדינה הפורטוגלית תרחיב את טווח החקיקה. לדבריו, " זה צריך להיות אותו דבר עבור כולם. האזרחות מבוססת על חוזה חברתי, שאינו מכיר באפליה מכל סוג".

תורגם מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן.

יותר מאלף צאצאים של יהודים קיבלו אזרחות פורטוגלית מאז 2015

יותר מאלף צאצאי יהודים של יהודים שגורשו מפורטוגל במאה ה-15 קיבלו אזרחות פורטוגלית מאז חודש מרץ 2015, מועד כניסת החקיקה לתוקף, חשפה הקהילה היהודית בפורטו ביום שישי האחרון. "מכוח החקיקה המאפשרת ליהודים ספרדים פורטוגלים לבקש, לפי מצבם, אזרחות פורטוגלית, התקרבות של יהודים ספרדים לפורטוגל", אמר דייל ג'פריס, דובר הקהילה היהודית של פורטו (JCO).
כדי לציין הישג זה אשר לפיו "עד היום יותר מאלף יהודים ספרדים קיבלו אזרחות פורטוגלית", יתקיים קונצרט ב-16 לנובמבר 2017 בקאסה דה מוסיקה בפורטו.
ניתן למצוא כרטיסים כאן.
ספרדי הוא מונח המתאר את צאצאי היהודים שחיו בספרד ובפורטוגל לפני הרדיפה הדתית אשר גרמה לרדיפתם מאז סוף המאה ה-15.
לטענת המארגן, הקונצרטו דה ממוריה ספרדיטה (הקונצרט של הזיכרון הספרדי) הוא "דרך להודות" למדינת פורטוגל על כך שאפשרה את המפגש של הקהילה "עם הצאצאים של אלה שחיו כבר בשטח שלה, עוד לפני הולדת הלאום".
"מסורת ומודרניות – מחווה למורשת המוסיקלית היהודית" הוא המוטו של הקונצרט אשר יתקיים בקאסה דה מוסיקה בפורטו, שם יתקיימו הופעות של הזמרים הליריים לינט סאול (סופרנו) וג'ודית ראג'ק (קונטרלו), שניהן יהודיות ספרדיות ממקור פורטוגלי אשר יפרשו מגוון רחב של יצירות מוסיקליות יחד עם תזמורת ESMAE – Escola Superior de Musica e Artes do Espectaculo.
בקונצרט זה תהיה תערובת של פורטוגזית, ספרדית ולדינו אשר מדוברת בהרבה מדינות על ידי יותר מ-150 אלף יהודים ממקור ספרדי ופורטוגלי.
"לקהילה היהודית בפורטו אין רק מטרות דתיות. הקידום של ההיסטוריה והתרבות העברית, אשר הובילה אותנו לפתיחת המוזאון היהודי ומקבל בבית הכנסת אלפי סטודנטים בכל שנה, הן פורטוגלים והן זרים, הם חלק מהעדיפויות שאנו מיישמים בעצמנו", מוסיף דייל ג'פריס.
הקונצרט של הזיכרון הספרדי מורכב משבעה רגעים אשר כוללים מזמורי היונה הרחוקה של הוגו וייסגל, שלושה קטעים של הגרסה העברית של אסתר הנדל, קטעים מתוך שבעה שירי עם ספרדים מאת שמעון כהן, שיר השמות מאת ארנסט גולד ונושא הזיכרון הספרדי שחיבר מאסטרו אנטוניו סאיוטה.
"בעוד 'אומנות המוזאון' אינה מותרת בבתי הכנסת, מעניין לציין שהאומנות והמוזיקה הם תמצית התפילה העברית. כמעט כל תפילה נעשית מתוך בסיס מוסיקלי", מדגיש דייל ג'פריס.
באפריל 2013 אישר הפרלמנט הפורטוגלי שינוי בחוק האזרחות, אשר סיפק מתן אזרחות על ידי הקשר הטבעי לצאצאי היהודים הספרדים הפורטוגלים, וביולי באותה השנה החוק פורסם והיה צריך להיות מוסדר בתוך 90 ימים.
עם זאת, רק בסוף אוגוסט 2014 הציג משרד המשפטים בפני הקהילות היהודיות בליסבון ובפורטו טיוטות חוק על התקנות ועל הגזירה המסדירה שתן אזרחות פורטוגלית לצאצאי היהודים הספרדים, דבר שאושר על ידי הממשלה בינואר 2015.
צו החוק הוכרז על ידי הנשיא דאז אניבל קבאקו סילבה בסוף פברואר 2015, ונכנס לתוקף בראשון למרץ באותה השנה.
תורגם מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן.

אזרחות פורטוגלית הוענקה ל713 יהודים ממוצא ספרדי

מספר היהודים הספרדים שהגישו בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית עלה ב-1000% מאז 2015. 713 אזרחויות פורטוגליות הוענקו עד היום. נתונים אלה, שסופקו על ידי משרד המשפטים, חושבו מאז מרץ 2015, כאשר החקיקה נכנסה לתוקף.

מלבד הבקשות שאושרו, ישנן 385 בקשות הממתינות לאישור סופי ו-7701 בבדיקה.

בסך הכל, הוגשו לממשלה 8,800 בקשות אזרחות מיהודים ספרדים. מתוך 714 בקשות אזרחות שהטיפול בהן הסתיים, 713 אושרו ואחת נדחתה. מכאן עולה שהושלם הטיפול בעשירית מהבקשות שהוגשו.

466 בקשות לאזרחות הוגשו בשנת 2015, עם ממוצע חודשי של 46.6. 5,100 בקשות הוגשו בשנת 2016, עם ממוצע חודשי של 425. בשבעת החודשים הראשונים של שנת 2017, 3,234 בקשות הוגשו, עם ממוצע חודשי של 462. זוהי עלייה של כמעט 1000% משנת 2015.

בחלוקה לפי ארץ מוצא, רוב בקשות האזרחות מגיעות מישראל, טורקיה, ארגנטינה ומרוקו.

הענקת אזרחות זו מתבססת על שינוי שנעשה בחוק האזרחות (1981), שאושר באפריל 2013 על ידי ממשלת פורטוגל. החוק החדש נחקק בשנת 2014 ותקנותיו פורסמו בחודש פברואר 2015.

"איני רוצה לטעון שמדובר בפיצוי היסטורי כי אני מבינה שבנושא זה אין אפשרות לתקן את מה שנעשה", הצהירה שרת המשפטים דאז פאולה טיקסיירה דה קרוז, והוסיפה כי: "אני מעדיפה לכנות זאת השבת זכויות".

תורגם מהמקור בפורטוגזית שנמצא כאן

דרכון פורטוגלי – כתבה על החוק ומשרדנו – תמליל הכתבה

קוטלר: "עכשיו למירוץ הישראלי אחרי הדרכון הזר.

לפני מספר שנים, הודיעה ספרד כי היא תאפשר מתן אזרחות ליהודים צאצאי הגירוש וחצי מיליון צעירים שמבקשים ללמוד או לעבוד באירופה פקחו אוזניים בעניין. אלא, שאז התברר שהעסק בכלל לא פשוט. מי שכן מעוניינת ביהודים לעומת זאת היא פורטוגל, שמציעה את אותה העסקה למי שיוכיח את שייכותו למשפחת האנוסים שנרדפו בידי האינקוויזיציה. ינון מילס יצא למסע שורשים קטן".

איזה מזל יש לסבתא פורטונה. סבתא פורטונה: "שלום". בשבועות האחרונים הנכדים באים פתאום לבקר. נכדים: "שלום, סבתא". סבתא פורטונה: "שלום". מתעניינים בהיסטוריה המשפחתית. זוהר לוי, נכדה: "זה אבא של סבתא וזאת אשתו". ובאופן חשוד משהו, מקשיבים בריכוז לכל סיפורי הסבתא. סבתא פורטונה: "הסבא שלי עם אחותו, הם היו עשירים מאוד". אבל האמת היא שבכל הכבוד לשורשים, הנכדה זוהר בת ה-22 מתעניינת בעיקר בפירות. מילס: "אי-פעם היית בפורטוגל?" זוהר לוי, נכדה: "לא, לא יצא לי להיות בפורטוגל. הייתי בספרד אבל לא שם". מילס: "אי פעם היה לך איזשהו קשר לפורטוגל?" זוהר לוי, נכדה: "לא. רק עכשיו זה נפל עליי. לא שמעתי על זה עד מלפני מה… חודש?"

מילס: "מה הקשר בין פסטה לפורטוגל?" שי אלון "בתכלס, אין יותר מדי קשר. אין קשר. אין קשר."
גם שי אלון, בן 38, אולי תמיד חלם איטליה אבל מעולם לא חשב שאת הדלת לאירופה יפתחו לו דווקא השורשים המרוקאיים שלו. מילס: "בתור ילד, אי-פעם דמיינת שיהיה לך דרכון פורטוגלי יום אחד?" שי אלון: "שמע, בתור ילד, גדלתי בערד. אין…"

אז מי אמר שאירופה נגדנו? לפחות מדינה אחת אפילו רוצה אותנו בחזרה. כך נולד לאחרונה הסיכוי של ישראלים רבים לקבל דרכון פורטוגלי. שי אלון: "באמת אין קשר אבל הנה, זה קורה". זה התחיל בחלום בספרדית. קוטלר: "עד היום, צאצאי מגורשי ספרד התהדרו בייחוס המכובד. בקרוב הם יוכלו לקבל בפעם הראשונה אזרחות ספרדית". קוטלר: "ממשלת ספרד אישרה אמש חוק שמעניק אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד". כבר בפברואר 2014 נפתחו בארץ עשרות סוכנויות שהבטיחו לישראלים יוצאי ספרד דרכון של המונרכיה בהתאם לחוק החדש.

עו"ד יורם זרה: "החוק הספרדי הוא בעיניי טעות". מילס: "החוק הספרדי הוא כאילו הם לא רוצים אותך באמת". עו"ד יורם זרה: "לגמרי. אתה יכול לספור על יד אחת אנשים שקיבלו אזרחות ספרדית לפי החוק שנחקק ב-2015". אבל שנתיים אחרי, עם דרישות הכוללות מבחן שפה בעל פה ובכתב, מבחן מורשת, ריאיון אישי ושלל קשיים בירוקרטיים, כבר ברור שבספרדית מוטב שנמשיך לחלום. עו"ד יורם זרה: "אפשר לקרוא לזה גם "אינקוויזיציה 2", למה שהספרדים עושים". מילס: "מה קרה? הפורטוגלים רצו גם ואמרו, אנחנו ניתן יותר בקלות? הם יבואו אלינו?" עו"ד אדם ידיד: "הם פשוט היו חכמים".

כשנה אחרי ספרד, בפברואר 2015, הכריזה גם בפורטוגל על חוק דומה. חברת פרלמנט: "החוק שמציעה כאן היום המפלגה הסוציאליסטית נועד לאפשר קבלה של אזרחות פורטוגלית על ידי אזרוח של צאצאי יהודים ספרדים ממוצא פורטוגלי". הפורטוגלים קבעו תנאי כניסה ריאליים הרבה יותר, אבל למודי מרורים מהאקסית הספרדייה, הישראלים שיחקו אותה קשים להשגה. בשנת 2015, הגישו רק 149 ישראלים בקשה לדרכון פורטוגלי. כעבור שנה, מספר המבקשים הישראלים עלה ל-2,021. והשנה, עד חודש מאי, הגישו בקשה כזאת על פי ההערכות כ-3,000 ישראלים.

עו"ד יורם זרה: "חשבו שזאת איזו נוכלות, איזושהי תרמית פירמידה, לא יכול להיות, מה לי ולפורטוגל. רק כשהתחילו לראות דרכונים והתחילו לראות אזרחויות אצל בני לאומים אחרים, הישראלים הבינו שיש פה הזדמנות אמיתית". מילס: "אני רוצה. מה אני צריך לעשות?" עו"ד אדם ידיד: "אתה צריך להוכיח שאתה נצר למגורשים". מילס: "כן". עו"ד אדם ידיד: "אתה צריך להוכיח שתעודת היושר שלך נקייה. פחות או יותר, זהו".

סבתא פורטונה: "הסבתא שלי מאיזמיר. הנה סבתא שלי. היא הייתה אישה טובה. זה אבא שלי. זאת אימא שלו". בבית משפחת לוי, האמת שלא צריך הוכחות. חמש דקות עם פורטונה וברור שמדובר בבית עם אווירה ספניולית. סבתא פורטונה: "אולי אתם רוצים קפה? נס קפה? כן. אתם לא תגידו "לא". נס כן". מילס: "יאללה". עם נגיעות פולניות. סבתא פורטונה: "סאבי". סאבי: "מה?" סבתא פורטונה: "תעשי נס, בבקשה". מילס: "מה את אומרת לפורטוגלים שעכשיו רוצים להחזיר לכם אזרחות?" סבתא פורטונה: "יפה מאוד, כנראה מצטערים. היו שורפים אותנו, הורגים אותנו, מסכנים, סבלנו. סבלנו. סבלו אלה. ברחו כמו ארנבת".

פורטוגל הייתה בעצם תחנת המפלט הראשונה של מגורשי ספרד אחרי שבמרץ 1492 משחקי כוחות בין הוותיקן לכתר הספרדי הביאו את המלך פרדיננד השני לחתום על צו המגרש את היהודים מארצו. רוב היהודים היגרו אז לשכנה המוכרת, אבל חמש שנים לאחר מכן צו דומה הוחל גם על יהודי פורטוגל שאולצו להתנצר בכוח. כעבור 40 שנים, גם חיים כאנוסים היו בלתי אפשריים כשב-1536 החלו יהודי פורטוגל לסבול מנחת הזרוע הארוכה של האינקוויזיציה הספרדית. נתיב הבריחה נסלל כבר אז הרחק ממדינות מערב אירופה הקתוליות לחלקים שונים של האימפריה העות'מאנית, במזרח אירופה ובצפון אפריקה.

מילס: "טוב, אולי זה היה שווה בשביל דרכון פורטוגלי, לא?" סבתא פורטונה: "אלוהים, שמכסה ייפול על הראש שלך". עו"ד אדם ידיד: "אהלן, מה קורה?" עו"ד יורם זרה: "שלום. נעים מאוד". מרואיינים: "נעים מאוד". עו"ד יורם זרה: "אז מי רוצה להיות פורטוגזי?" מרואיינים: "כולנו, בעצם".

אז מי זכאי לדרכון? בגדול, כל מי שבא מרקע ספרדי אבל קלות הוכחת הקשר למגורשים משתנה ממוצא למוצא. בשלב הראשון, אחת משתי הקהילות היהודיות של פורטו או ליסבון רשאית לאשר אם הוכח קשר כזה. במקרה של קבלת האישור הזה ובצירוף מסמכים אחרים, אפשר לפנות למשרד הפנים בליסבון ובעיקר להמתין. מחיר ליווי התהליך בארץ נע בין 10,000 ל-20,000 שקלים.

מילס: "כמה היית מוכנה לשלם לדרכון פורטוגלי?" סבתא פורטונה: "כלום. אפס גרושים. כמה?" מילס: "את יודעת כמה היא משלמת?" סבתא פורטונה: "20,000?" מילס: "את מוכנה שהיא תשלם 20,000 לדרכון פורטוגלי?" סבתא פורטונה: "לא, אני לא הייתי נותנת. היא רוצה. מה אני יכולה לעשות?"

עו"ד יורם זרה: "אני אשאל אותך שאלה, למה אתם רוצים אזרחות פורטוגזית?" אבא, מרואיין: "מי רוצה? אני לא רוצה". עו"ד יורם זרה: "למה את רוצה?" זוהר לוי, נכדה: "בעיקר בשביל הדלתות שזה פותח בעצם". שי אלון: "המטרה היא שיהיה יותר קל ליצור עסקים באירופה". מילס: "מה אתם אומרים? יהיה לכם יום אחד דרכון פורטוגלי. אתם בעד?" מרואיינים: "כן. כן, אבל עד שאנחנו נקבל… מה, כוסיות". מילס: "מה זה? מה זה?" מרואיינים: "כוסיות". מילס: "כוסיות? זה מה שמעניין, אה?" מרואיין: "כן".

איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "יש אווירה מאוד כיפית ומרגיש התפתחות. כמות התיירים פה היסטרית". מי שקצת פחות בעניין של החתיכות הם איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון ונמצאים בתהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית. מילס: "כמה זמן אתה שם כבר?" איתמר ואלעד: "אנחנו פה משהו כמו חצי שנה, מנובמבר. הגענו לפה ופתחנו מסעדה בשם "טנטורה". טחינה היה המצרך שהכי קשה היה להשיג פה".

כן, כבודה של סגירת המעגל ההיסטורית במקומו מונח אבל הרקע לשינויים החדשים בפורטוגל אינו רק רומנטי. המדינה סובלת בשנים האחרונות מהגירה שלילית של צעירים, אבטלה גבוהה ותל"ג נמוך ביחס למדינות אירופה והחוק החדש הוא חלק מניסיון רחב יותר לחזק את הכלכלה. למשל, בעזרת צעירים כמו איתמר ואלעד ולמאמץ הזה נרתמת גם הקהילה היהודית.

חוזה אולמן קארפ, בעבר נשיא הקהילה היהודית בליסבון: "הקהילה עושה את כל שהיא נדרשת כדי לשמור שקצב הוצאת אישורים לא יקח יותר מחודש אחד".

מילס: "יש סיכוי שיש לי… מגיע לי דרכון פורטוגלי?" עו"ד יורם זרה: "מתי הגיעו לארץ?" עם מורשת קולינרית של ממולאים, בורקס וגם ביצה קשה של אזכרות, הגיע גם הזמן שלי לברר מה שווה השושלת הטורקית מבית אבא. עו"ד יורם זרה: "מילס. יפה. אמרת איזמיר? איזמיר זה סמירנה, אז יש תיעוד שיש שם את שם המשפחה. אינקוויזיציה… אתם מופיעים בארכיון של האינקוויזיציה של ליסבון, מופיע שם המשפחה. יותר מזה…" מילס: "זהו? כדאי לי?". עו"ד יורם זרה: "בן משפחתך סבל, סבל בגלל הרקע הספרדי אז הגיע הזמן שתרוויח מזה". מילס: "יש! אז יש לי? יאללה, איפה? מה, מה עושים? איפה חותמים?"

אבל מה שווה מועדון אם הוא לא אקסקלוסיבי? בתור אזרחי פורטוגלי מן המניין בפוטנציה, חשבתי שראוי להקשיח מעט את תנאי ההצטרפות. מילס: "אתה מוכן לשאלון?" שי אלון: "כן". מילס: "עם מי גובלת פורטוגל?" שי אלון: "וואי, אתה מתקיל אותי. איזה אסון". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "ספרד. ו… ספרד. זהו". שי אלון: "טל, עם מי גובלת פורטוגל?". מילס: "מאילו שני צבעים עיקריים מורכב הדגל?" איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "וואו, ירוק ו… אדום". שי אלון: "צהוב ואדום. או ירוק? צהוב אדום וירוק?". מילס: "מה שם נשיא פורטוגל?" איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "וואו…" מילס: "מה שם נשיא פורטוגל?" שי אלון: "אין לי שמץ". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "אתה התקלת אותי ואני לא מרגיש עכשיו… רגע, אני אפתח "גוגל"". מילס: "מהי הקידומת הבין לאומית של פורטוגל?", שי אלון: "אין לי מושג". איתמר ואלעד, זוג ישראלים שעברו לאחרונה לליסבון: "351". מילס: "אם כך, טעית בכל השאלות. אני מגרש אותך בזאת מאזרחות פורטוגלית. לא לתת לו! לא לתת לו! לא מגיע לו!"

מילס: "איזה אוכל את מכינה להם?" סבתא פורטונה: "אנחנו עושים פשטידות, עושים קציצות פראסה, אתה מבין?" מילס: "אני מבין. אני גם טורקי". סבתא פורטונה: "אלוהים…"

אם מישהו מפקפק ברצינות של הפורטוגלים, רק החודש התקבל עוד שינוי נוסף בחוק ומעתה זכאים לדרכון יוכלו להעביר גם לילדיהם את הזכות בקלות יחסית, מה שיקל, למשל, על זהר בהשלמת התהליך. עכשיו היא רק צריכה את האישור החשוב באמת, זה של סבתא.

מילס: "אם היא תעבור לפורטוגל יום אחד?" סבתא פורטונה: "אם טוב לה, טוב לי. עכשיו זה לא הילדים שפעם היינו עושים מה שאנחנו רוצים. עכשיו מה שהם רוצים. הם קובעים לנו. מה אתה אומר?" מילס: "את צודקת".

קוטלר: "כן, איך כל הסבתות הספניוליות ובכלל דומות לסבתא פורטונה, בעיקר עם קציצות פראסה".

USA