אזרחות פורטוגלית ובני זוג – עדכון אוגוסט 2018

תיקון לחוק בפורטוגל שנכנס לתוקפו ביולי 2018, מקל מאוד על קבלת אזרחות פורטוגלית לבן זוג.

לאור התיקון, במקרה בו לבן הזוג ולצאצא המשותף יש אזרחות פורטוגלית, יוכל ההורה השני לקבל אזרחות פורטוגלית ללא דרישת זיקה לפורטוגל. עצם קיומם של בן זוג וצאצא פורטוגלי מספיקים. אין הכרח שהצאצא יהיה קטין. מהכרות עם המשפחות שמגישות ומקבלות אזרחות פורטוגלית לתיקון זה תהיה משמעות לישראלים רבים. כעת, יוכל בן הזוג לקבל אזרחות פורטוגלית בקלות, עם קבלת האזרחות הפורטוגלית להורה השני ולצאצא.

להלן תרגום הסעיפים הרלבנטיים לאנגלית וקישור למקור הפורטוגזי. הסעיף המתוקן מודגש

CHAPTER IV
Opposition to the acquisition of nationality by will effect
Article 9
Fundamentals
1 – They constitute grounds of opposition to the acquisition of Portuguese nationality by the effect of will:
a) The lack of effective linkage to the national community;
b) Conviction, with finality of the sentence, with a prison sentence of 3 years or more;
c) The exercise of public functions without a predominantly technical character or the provision of non-compulsory military service to a foreign State;
d) The existence of a danger or threat to national security or defense, for their involvement in activities related to the practice of terrorism, in accordance with the respective law.
2 – Opposition to the acquisition of nationality based on paragraph a) of the previous paragraph does not apply to situations of acquisition of nationality in case of marriage or de facto union when there are common children of the couple with Portuguese nationality.
3. Proof of the non-existence of a conviction referred to in paragraph 1 (b), the provisions of Article 6 (10) shall apply.

https://dre.pt/home/-/dre/115643970/details/maximized

אזרחות פורטוגלית ובני זוג

שאלה נפוצה שאנחנו נשאלים, היא מה מעמדו של בן זוג, לאחר שהלקוח מקבל אזרחות פורטוגלית? מטרת פוסט זה להבהיר את הנקודה, ולציין היכן ישנם עדיין סימני שאלה.

זכויות בן זוג הנובעות מחברות פורטוגל באיחוד האירופי

פורטוגל חברה באיחוד האירופי. באיחוד חברות כיום 28 מדינות: אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה (בתהליך עזיבה), גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה, רומניה, שוודיה. המדינות באיחוד מאפשרות לתושבי מדינות אחרות באיחוד לעבוד ולחיות בהן ללא הגבלות. ישנה גם בדרך כלל גישה נוחה יותר לאוניברסיטאות במדינות החברות. לעתים מדובר בתעריף לימודים מופחת או חינמי. זכויות אלו מוענקות גם לבני זוגם של אזרחים פורטוגליים, גם אם הם אינם נושאים אזרחות של האיחוד האירופי. פרוט המצב המשפטי בעניין יש כאן http://tinyurl.com/ycse2xoj  

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מעניקה אזרחות אוטומטית לבן הזוג השני?

לא

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מאפשרת קבלת אזרחות לבן הזוג השני? 

מי שהיה נשוי לאזרח פורטוגל מעל שלוש שנים, יכול לבקש אזרחות פורטוגלית. הענות לבקשה אינה מובטחת. החוק מחייב הוכחת זיקה לפורטוגל. ידיעת השפה יכולה לעזור. עוד על המצב החוקי ראו כאן http://www.embassyportugal-us.org/through-marriage/

מקרה מבחן – תמי אשתי

 1. אני קבלתי את האזרחות הפורטוגלית שלי, מכוח חוק המגורשים, ביום 16.9.16. בעקבות קבלת האזרחות שלי, החלטתי להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית, כמקרה מבחן, לאשתי תמי. אשתי ילידת ישראל, חייתה כל חייה בישראל, ופולניה מכל הצדדים. תמי בקרה בפורטוגל פעמיים: בשנת 2000 ובשנת 2017.
 2. בפברואר 2017 הוגשה בקשת האזרחות של תמי. לשם גיבוש הזיקה של תמי לפורטוגל צרפנו לבקשה צילומים שלה מהביקורים בפורטוגל. כמו כן, רכשנו כרטיס חברות עבורה בקהילה היהודית בפורטו. החברות כרוכה בדמי חבר (215 יורו ביום כתיבת הפוסט). חברות אפשרית לבני זוג של מקבלי אישור המקור של הקהילה.
 3. בדצמבר 2017 החליט משרד המשפטים שלא להמליץ על מתן אזרחות לתמי. ההחלטה הועברה, על בסיס החומר שהוגש והתייחסות משרד המשפטים להחלטת התביעה הכללית.
 4. באפריל 2018 החליטה התביעה הכללית להתעלם מעמדת משרד המשפטים ולהעניק אזרחות פורטוגלית לתמי. תעודת הלידה הפורטוגלית שלה הונפקה ב 3.4.18.
 5. בביקור הבא שלה בליסבון (ב 2019) נוציא לתמי תז ודרכון.

מה ניתן ללמוד ממקרה המבחן ?

ברור ממקרה המבחן שקבלת אזרחות לבני זוג הינה אפשרית. כמו כן, לפחות כיום, הליך קבלת האזרחות לבני זוג לוקח פחות זמן מהליך המגורשים. סיבה אפשרית הינה כי מספר בני הזוג המגישים בקשת אזרחות, לפחות כרגע, פחות מהרבה ממספר המגורשים.

מה לא ניתן ללמוד ממקרה המבחן?

מדובר במקרה בודד. אין כאן, עדיין, הליך ברור, או מתכון לקבלת אזרחות לבני זוג. נראה שיש משקל גדול לאיזה פרקליט בתביעה הכללית התיק מגיע להחלטה. במקרה של תמי התיק הגיע לפרקליט ליברלי. יש גם פרקליטים יותר שמרנים.

שורה תחתונה

קבלת אזרחות פורטוגלית לבני זוג הינה אפשרית, אך לא וודאית. יש כאן מרכיב סיכון משמעותי שעל המבקש להשלים איתו.

אזרחות פורטוגלית לקטינים

סוגיה שחוזרת ועולה בשיחות שלנו עם לקוחות היא סוגיית האפשרות של קטינים לקבל אזרחות פורטוגלית. ישנם שני מצבים: קטינים שנולדו לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית על ידי ההורה – במקרה הזה המצב ברור. קטינים אלו הינם אזרחים פורטוגלים לכל דבר. השאלה המורכבת יותר היא מעמדם של קטינים שנולדו להורה לפני שקבל את האזרחות הפורטוגלית. בפוסט זה אנסה להבהיר את המצב המשפטי בעניין. יש נקודות בהן המצב המשפטי ברור לחלוטין. ישנן נקודות אחרות בהן המצב המשפטי אינו ברור לגמרי. האמור כאן משקף את מצב העניינים נכון לכתיבת דברים אלו. מנסיוננו, דברים משתנים.

 1. קטינים אינם רשאים להגיש בקשת אזרחות לפי ההליך של צאצאי המגורשים – החוק הקיים מ 2015, מאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות פורטוגלית בהליך פשוט יחסית. עם זאת, ההליך מאפשר קבלת אזרחות לבגירים בלבד! כלומר, ניתן להגיש בקשת אזרחות רק אם מלאו למבקש 18.
 2. הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית לקטינים יכולה להיעשות רק לאחר שההורה מקבל אזרחות פורטוגלית – הליך הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית לקטין יכולה להיעשות רק לאחר שההורה קבל אזרחות. כל עוד ההורה לא קבלת אזרחות פורטוגלית, לא ניתן להגיש בקשה עבור הקטין.
 3. הגשת בקשת אזרחות פורטוגלית דורשת (ככל הנראה) הוכחת זיקה של הקטין לפורטוגל – פה המצב המשפטי אינו ברור לגמרי, עקב מספר קטן עדיין של מבקשי אזרחות לקטינים, צאצאי מקבלי אזרחות לפי חוק המגורשים. מהתייעצויות שערכתי עם פקידי ממשל ועם עו"ד בתחום, עולה התמונה הבאה – יש הבדל באופן בו נבחנות בקשות של קטינים בגילאים שונים. ככל שהקטין צעיר יותר, בחינת הזיקה שלו לפורטוגל תהיה סלחנית יותר. יש הבדל בין בחינת תיק של ילד בן שנה, לצעיר בן 16. ככלל אצבע, נראה שילדים מעל גיל 14 יידרשו להראות זיקה משמעותית יותר לפורטוגל מאשר ילדים צעירים יותר. הדרך האפקטיבית ביותר לראות זיקה כזו הינה ידיעת פורטוגזית. מאחר שרוב הקטינים הישראלים בהם נתקלנו לא יודעים פורטוגזית כלל, אנו סבורים שההמלצה הטובה ביותר לקטינים מעל גיל 14 היא להמתין ולהגיש בקשת אזרחות לפי חוק המגורשים כשימלאו להם 18.

הגשת בקשת אזרחות לקטינים מתחת לגיל 14 – מקרה מבחן

 1. אני קבלתי את האזרחות הפורטוגלית שלי, מכוח חוק המגורשים, ביום 16.9.16. בעקבות קבלת האזרחות שלי, החלטתי להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית, כמקרה מבחן, לאחד הילדים שלי. בחרתי בנעמי, ילידת 2008. נעמי נולדה בישראל, מתחנכת במערכת החינוך הישראלית, ומעולם לא חיה מחוץ לישראל.
 2. ביום 13.2.17, הגשנו בקשת אזרחות עבור נעמי. נעמי הייתה בת 9 במועד הגשת הבקשה. כדי לגבש זיקה של נעמי לפורטוגל נקטנו במספר פעולות: א. רכשנו כרטיס חברות עבור נעמי בקהילה היהודית בפורטו. הליך הבקשה דומה לזה של קבלת אישור המקור מהקהילה, וכרוך בדמי חבר (215 יורו ביום כתיבת הפוסט). ב. נעמי נרשמה לקורס בפורטוגלית לילדים. ג. צרפנו תמונות מביקור של נעמי בליסבון. המסמכים המוכיחים את הפעולות האלו צורפו לתיק הבקשה.
 3. ביום 19.1.18 קבלה נעמי את האזרחות הפורטוגלית שלה.
 4. ביום 22.3.18, בביקור בליסבון, קבלה נעמי את תעודת הזהות והדרכון הפורטוגלי שלה.
  בעקבות קבלת האזרחות של נעמי, אני עומד להגיש בקשה דומה עבור אחיה התאום.

מה ניתן ללמוד ממקרה המבחן ?

ברור ממקרה המבחן שקבלת אזרחות לקטינים הינה אפשרית. כמו כן, לפחות כיום, הליך קבלת האזרחות לקטינים לוקח פחות זמן מההליך לבגירים. סיבה אפשרית הינה כי מספר הקטינים המגישים בקשת אזרחות, לפחות כרגע, פחות מהרבה ממספר הבגירים.

מה לא ניתן ללמוד ממקרה המבחן?

מדובר במקרה בודד. אין כאן, עדיין, הליך ברור, או מתכון לקבלת אזרחות לקטינים. מהמקרים הספורים הדומים שהוגשו לממשלה, נראה שככל שהקטין צעיר יותר, הניירת הנדרשת להוכחת זיקה לפורטוגל פחותה יותר. כמו כן, נראה שלעתים הממשלה מבקשת, פורמלית או לא פורמלית, שהמבקש יספק ניירת נוספת לחיזוק הזיקה וקוצבת לו זמן לעשות כן. זה דורש תגובה מהירה של המבקש ולעיתים גם יצירתיות.

שורה תחתונה

קבלת אזרחות פורטוגלית לקטינים הינה אפשרית, אך לא וודאית. יש כאן מרכיב סיכון מסוים שעל המבקש להשלים איתו. כמו כן, ייתכן והמבקש יידרש להוסיף ניירת לחיזוק הזיקה של הקטין לפורטוגל. סיפוק דרישה זו כרוך בדרך כלל בהוצאות. כלל, ככל שהקטין צעיר יותר, נראה שדרישת הוכחת הזיקה שלו תהיה נמוכה יותר, אם בכלל.

דרכון פורטוגלי – זכויות וחובות

במה מועיל לך דרכון פורטוגלי?

 1. עיקר היתרונות נובעים מכך שפורטוגל חברה באיחוד האירופי. באיחוד חברות כיום 28 מדינות: אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה (בתהליך עזיבה), גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה, רומניה, שוודיה.
  המדינות באיחוד מאפשרות לתושבי מדינות אחרות באיחוד לעבוד ולחיות בהן ללא הגבלות. ישנה גם בדרך כלל גישה נוחה יותר לאוניברסיטאות במדינות החברות. לעתים מדובר בתעריף לימודים מופחת או חינמי.
 2. תור קצר יותר בדרכונים בכניסה לאיחוד. זה רלבנטי במיוחד למי שנוסע הרבה לאירופה.
 3. גישה ללא ויזה או עם תוכנית כניסה מקלה, למדינות מסוימות שלישראלים ישנה דרישה מחמירה יותר: ארה"ב, אוסטרליה וכו'. להשוואת הצורך בויזה בין הדרכון הישראלי לפורטוגלי: http://tinyurl.com/y96zuzv7

האם אזרחות פורטוגלית באה עם חובת תשלום מס הכנסה בפורטוגל?

הסוגיה העיקרית שמטרידה מגישי בקשת אזרחות פורטוגלית היא סוגיית מס הכנסה. אם אינך תושב פורטוגל, אין מה לדאוג. מס הכנסה בפורטוגל, מוחל על תושבי המדינה. אזרח פורטוגלי שאינו תושב המדינה, אינו חייב בתשלום מס הכנסה בפורטוגל. על עקרונות מס הכנסה בפורטוגל ראה כאן http://tinyurl.com/yblwa57y

נתוני 2017

נתונים רשמיים על מספר מקבלי האזרחות בפורטוגל, מתפרסמים בסוף פברואר בנוגע לשנה הקודמת. לאור זאת, הנתונים הרשמיים האחרונים הינם נתוני 2017.

בסוף פברואר 2017, הודיע משרד המשפטים בליסבון כי מכניסת החוק לתוקף, 2161 יהודים ספרדים, צאצאי יהודים שגורשו מפורטוגל במאה ה-16, קבלו אזרחות פורטוגלית.
מאז מרץ 2015, עם כניסתו לתוקף של החוק להענקת אזרחות פורטוגלית ליהודים ספרדים, הוגשו 12,610 בקשות אזרחות מכוחו. 466 בקשות הוגשו ב 2015, 5,100 בקשות בשנת 2016 ו-7,044 בקשות בשנת 2017.
בשנת 2015 לא הוענקו אזרחויות. בשנת 2016 הוענקו 431 אזרחויות ובשנת 2017 הוענקו 1,730 אזרחויות.
יהודים אזרחי טורקיה וישראל היוו את רוב מקבלי האזרחות הפורטוגלית.
בשנת 2016, 271 אזרחים טורקים ו-81 אזרחים ישראלים קיבלו אזרחות. בשנת 2017, 968 אזרחים טורקים ו-457 אזרחים ישראלים קיבלו אזרחות. סה"כ, עד תאריך 31.12.2017, 1,239 אזרחים טורקים ו-538 אזרחים ישראלים קיבלו אזרחות פורטוגלית.

תרגום מהמקור בפורטוגזית הנמצא כאן.

אזרחות פורטוגלית – למה לבחור בעורך דין ולא בחברה?

אנו נתקלים לאחרונה בתחרות גוברת מצד חברות חדשות, הגובות סכומים נמוכים עבור שירות של "אזרחות פורטוגלית". מי שפונה לחברות אלו לוקח סיכון משמעותי שכל ההוצאה תרד לטמיון. במאמר זה אסביר מדוע.
תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית לוקח כיום (סוף 2017) כשנתיים ועולה לא מעט כסף. הלקוח מקבל את המוצר (האזרחות הפורטוגלית) בסוף התקופה.

קלות פתיחת עסק – חברה מול עו"ד

חברה – אגרת הקמת חברה היא 2606 ש"ח. תוך 4 ימי עבודה מוקמת חברה. מיד אחר כך עכשיו אפשר להתחיל למכור שירותים. איש לא בודק מי אתה ומה אתה יודע.
עו"ד – 3.5 שנות לימודים + התמחות. עלות של 50-100 אלף ש"ח (מכללה יקרה מאוניברסיטה). חובה לקבל רשיון עו"ד לפני שמתחילים לעבוד.

אחריות לאספקת השירות

חברה – אחראית כל עוד היא קיימת. אם היא נסגרת אין מי שאחראי. איו אחריות אישית למנהלים ובעלי המניות (למעט מקרים קיצוניים). לעיתים קרובות קשה להבין מאתר האינטרנט של החברה מיהם המנהלים ומיהם בעלי המניות. דגל מתנפנף זה נחמד. זה לא מספיק.
עו"ד – אחראי אישית לשירות. עו"ד לא יכול להסתתר מאחורי חברה.

שרידות עסקית

עו"ד – עו"ד עם רשיון משנת 1998 כמוני, הוא עסק בן 19 שנה. לאחר 19 שנה, הסיכוי שהעסק ייסגר הינו קלוש.

חברה – 50% מהעסקים שנפתחים, נסגרים אחרי 5 שנים. כ-30% מהעסקים שנפתחים, נסגרים אחרי שנתיים – הסיכוי שעסק ייסגר בשנה הראשונה עומד על 1 ל-7 ובשנה השנייה, הסיכוי עומד על 1 ל-6.5. אם העסק עובר את שנת הפעילות השנייה, ככל שישרוד זמן רב יותר, הסיכוי שלו לכשל יורד. כך למשל, בשנה התשיעית לפעילות, הסיכוי שייסגר עומד על בערך 1 ל-40. ראה מאמר כאן
החברות שעוסקות בתחום הוקמו בשנתיים האחרונות. הסיכוי שחברה שהוקמה בשנתיים האחרונות תתפרק הינו 30 אחוז.
דוגמאות לחברות בתחום שאתרי האינטרנט שלהם נעלמו בשנתיים האחרונות
http://www.easyspanishpass.com/
http://www.nesefarad.com

שורה תחתונה

שירות קבלת אזרחות הוא שירות שלוקח זמן. חשוב שמי שקבל את התמורה יהיה קיים ואחראי כשתגיע העת לקבלת האזרחות. במקרה של חברה יש ספק ממשי שזה יקרה. אנו סבורים שלשכור חברה ולא עו"ד לספק שירות כזה זה סיכון ממשי ומיותר. אנו ממליצים לקחת עו'ד שיטפל בעניין, שיהיה אחראי אישית, ויהיה קיים בבוא העת לקבל את האזרחות.

דרכון פורטוגלי וכניסה לארה"ב

אחד היתרונות של החזקת דרכון פורטוגלי הינה הקלה בכניסה לארה"ב. מה זאת אומרת? תכף נסביר. ארה"ב קבעה רשימה מצומצמת של מדינות שאזרחיהן יכולים לנסוע לארה"ב לתקופה של עד 90 יום ללא הזדקקות לויזה. מדינות אלו כלולות במה שידוע כ Visa Waiver Program. מדובר במדינות מפותחות. עם זאת, כדי שתתאפשר הכניסה לארה"ב יש צורך בהליך הרשמה טרם הנסיעה. ההרשמה נעשית באינטרנט באמצעות Electronic System for Travel Authorization או בקיצור ESTA. ההרשמה כרוכה בתשלום אגרה של 14$.
אין לי תכנית לנסוע לארה"ב בקרוב, אבל החלטתי לנסות להוציא אישור נסיעה כדי להתנסות בתהליך. ניסיתי להגיש בקשה באינטרנט באמצעות הטופס כאן
אותי הוא מאוד עצבן. מדי פעם המערכת מעיפה אותך החוצה ומוחקת את כל מה שהזנת או חלקו. בפעם השלישית שהועפתי מהמערכת אבדתי כבר את הסבלנות. לאור חוסר הסימפטיות של הטופס, התברר שיש מספר חברות בארץ ובחו"ל שמגישות את הבקשה בשמך תמורת שכר טרחה. פניתי לאחת החברות באופן מקרי. גבו 200 ש"ח עבור ההגשה, מעבר לאגרה שציינתי. ב 26.4.17 מלאתי טופס קצר ששלחו לי וצרפתי את צילומי הדרכונים שיש לי (פורטוגלי, ישראלי וטורקי). למרות שאין לי תכנית ממשית לנסוע לארה"ב בקשו שאתן כתובת בארה"ב בכל מקרה. בחרתי איזה מלון מקרי בסיאטל. ב 30.4.17 קבלתי באימייל את אישור הנסיעה שלי שתמונתו מטה עם ההנחיה הבאה: "למייל זה מצורף קובץ אחד. עלייך להדפיס קבצים אלו. טופס זה מהווה אישור כניסה לארה"ב, עלייך להצמידו לדרכון". כפי שניתן לראות אישור הכניסה לארה"ב תקף לשנתיים.
לסיכום – ההליך היה קצר ויעיל מאוד. אם הייתה לי יותר סבלנות אולי הייתי מצליח להגיש את הבקשה בעצמי. בכל מקרה, גם עם שכר הטרחה של המתווך, זה עדיין פשוט, מהיר ויעיל הרבה יותר מוויזה לארה"ב למחזיקי דרכון ישראלי בלבד.

[caption id="attachment_4440" align="alignnone" width="2479"]אישור כניסה לארה"ב למחזיק דרכון פורטוגלי אישור כניסה לארה"ב למחזיק דרכון פורטוגלי[/caption]
USA