אזרחות פורטוגלית ובני זוג – עדכון אוגוסט 2018

תיקון לחוק בפורטוגל שנכנס לתוקפו ביולי 2018, מקל מאוד על קבלת אזרחות פורטוגלית לבן זוג.

לאור התיקון, במקרה בו לבן הזוג ולצאצא המשותף יש אזרחות פורטוגלית, יוכל ההורה השני לקבל אזרחות פורטוגלית ללא דרישת זיקה לפורטוגל. עצם קיומם של בן זוג וצאצא פורטוגלי מספיקים. אין הכרח שהצאצא יהיה קטין. מהכרות עם המשפחות שמגישות ומקבלות אזרחות פורטוגלית לתיקון זה תהיה משמעות לישראלים רבים. כעת, יוכל בן הזוג לקבל אזרחות פורטוגלית בקלות, עם קבלת האזרחות הפורטוגלית להורה השני ולצאצא.

להלן תרגום הסעיפים הרלבנטיים לאנגלית וקישור למקור הפורטוגזי. הסעיף המתוקן מודגש

CHAPTER IV
Opposition to the acquisition of nationality by will effect
Article 9
Fundamentals
1 – They constitute grounds of opposition to the acquisition of Portuguese nationality by the effect of will:
a) The lack of effective linkage to the national community;
b) Conviction, with finality of the sentence, with a prison sentence of 3 years or more;
c) The exercise of public functions without a predominantly technical character or the provision of non-compulsory military service to a foreign State;
d) The existence of a danger or threat to national security or defense, for their involvement in activities related to the practice of terrorism, in accordance with the respective law.
2 – Opposition to the acquisition of nationality based on paragraph a) of the previous paragraph does not apply to situations of acquisition of nationality in case of marriage or de facto union when there are common children of the couple with Portuguese nationality.
3. Proof of the non-existence of a conviction referred to in paragraph 1 (b), the provisions of Article 6 (10) shall apply.

https://dre.pt/home/-/dre/115643970/details/maximized

אזרחות פורטוגלית ובני זוג

שאלה נפוצה שאנחנו נשאלים, היא מה מעמדו של בן זוג, לאחר שהלקוח מקבל אזרחות פורטוגלית? מטרת פוסט זה להבהיר את הנקודה, ולציין היכן ישנם עדיין סימני שאלה.

זכויות בן זוג הנובעות מחברות פורטוגל באיחוד האירופי

פורטוגל חברה באיחוד האירופי. באיחוד חברות כיום 28 מדינות: אוסטריה, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בולגריה, בלגיה, בריטניה (בתהליך עזיבה), גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, יוון, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, מלטה, סלובניה, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, פינלנד, צ'כיה, צרפת, קפריסין, קרואטיה, רומניה, שוודיה. המדינות באיחוד מאפשרות לתושבי מדינות אחרות באיחוד לעבוד ולחיות בהן ללא הגבלות. ישנה גם בדרך כלל גישה נוחה יותר לאוניברסיטאות במדינות החברות. לעתים מדובר בתעריף לימודים מופחת או חינמי. זכויות אלו מוענקות גם לבני זוגם של אזרחים פורטוגליים, גם אם הם אינם נושאים אזרחות של האיחוד האירופי. פרוט המצב המשפטי בעניין יש כאן http://tinyurl.com/ycse2xoj  

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מעניקה אזרחות אוטומטית לבן הזוג השני?

לא

האם העובדה שאחד מבני הזוג קבל אזרחות לפי חוק המגורשים, מאפשרת קבלת אזרחות לבן הזוג השני? 

מי שהיה נשוי לאזרח פורטוגל מעל שלוש שנים, יכול לבקש אזרחות פורטוגלית. הענות לבקשה אינה מובטחת. החוק מחייב הוכחת זיקה לפורטוגל. ידיעת השפה יכולה לעזור. עוד על המצב החוקי ראו כאן http://www.embassyportugal-us.org/through-marriage/

מקרה מבחן – תמי אשתי

  1. אני קבלתי את האזרחות הפורטוגלית שלי, מכוח חוק המגורשים, ביום 16.9.16. בעקבות קבלת האזרחות שלי, החלטתי להגיש בקשת אזרחות פורטוגלית, כמקרה מבחן, לאשתי תמי. אשתי ילידת ישראל, חייתה כל חייה בישראל, ופולניה מכל הצדדים. תמי בקרה בפורטוגל פעמיים: בשנת 2000 ובשנת 2017.
  2. בפברואר 2017 הוגשה בקשת האזרחות של תמי. לשם גיבוש הזיקה של תמי לפורטוגל צרפנו לבקשה צילומים שלה מהביקורים בפורטוגל. כמו כן, רכשנו כרטיס חברות עבורה בקהילה היהודית בפורטו. החברות כרוכה בדמי חבר (215 יורו ביום כתיבת הפוסט). חברות אפשרית לבני זוג של מקבלי אישור המקור של הקהילה.
  3. בדצמבר 2017 החליט משרד המשפטים שלא להמליץ על מתן אזרחות לתמי. ההחלטה הועברה, על בסיס החומר שהוגש והתייחסות משרד המשפטים להחלטת התביעה הכללית.
  4. באפריל 2018 החליטה התביעה הכללית להתעלם מעמדת משרד המשפטים ולהעניק אזרחות פורטוגלית לתמי. תעודת הלידה הפורטוגלית שלה הונפקה ב 3.4.18.
  5. בביקור הבא שלה בליסבון (ב 2019) נוציא לתמי תז ודרכון.

מה ניתן ללמוד ממקרה המבחן ?

ברור ממקרה המבחן שקבלת אזרחות לבני זוג הינה אפשרית. כמו כן, לפחות כיום, הליך קבלת האזרחות לבני זוג לוקח פחות זמן מהליך המגורשים. סיבה אפשרית הינה כי מספר בני הזוג המגישים בקשת אזרחות, לפחות כרגע, פחות מהרבה ממספר המגורשים.

מה לא ניתן ללמוד ממקרה המבחן?

מדובר במקרה בודד. אין כאן, עדיין, הליך ברור, או מתכון לקבלת אזרחות לבני זוג. נראה שיש משקל גדול לאיזה פרקליט בתביעה הכללית התיק מגיע להחלטה. במקרה של תמי התיק הגיע לפרקליט ליברלי. יש גם פרקליטים יותר שמרנים.

שורה תחתונה

קבלת אזרחות פורטוגלית לבני זוג הינה אפשרית, אך לא וודאית. יש כאן מרכיב סיכון משמעותי שעל המבקש להשלים איתו.

USA